• Kam na strednú v Trnavskej župe

• So žiakmi 9. ročníka sme sa zúčastnili 10.10. prezentácie stredných škôl v MKS Senica. Deviataci získali informácie o študijných a učebných odboroch, podmienkach prijímacieho konania, duálnom vzdelávaní a župných benefitoch, ktoré ponúka Trnavský samosprávny kraj. Veríme, že im účasť na tomto podujatí uľahčí rozhodovanie pri výbere štúdia na strednej škole s perspektívou uplatnenia sa na trhu práce.

Mgr. Slavka Benkovičová

• TESTOVANIE POHYBOVÝCH PREDPOKLADOV žiakov 1. a 3. ročníka

•     V dňoch 27.9. a 7.10.2024  sme úspešne zrealizovali Testovanie pohybových predpokladov prvákov a tretiakov. Cieľom tohto celoslovenského projektu je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa a taktiež identifikovať športové oblasti, na ktoré sa môže v budúcnosti zamerať. Testy zahŕňali rôzne športové disciplíny zamerané na rýchlosť, vytrvalosť, silu či obratnosť.

Atmosféra, ktorú pre nich vytvorili naši deviataci, bola veľmi povzbudivá, deti sa zapojili s nadšením a predviedli veľmi dobré výkony, pričom väčšina z nich preukázala vysokú úroveň kondície i motorických zručností.

Všetkým žiakom deviatych ročníkov ďakujeme za pomoc pri realizácii jednotlivých disciplín.

Mgr. Monika Hladíková, Mgr. Alena Kunšteková, Mgr. Dana Gašpárková

• Deviataci na prezentácii strednej školy

• Prijali sme pozvanie a dňa 4.10. sme navštívili SOŠ elektrotechnickú v Gbeloch. Dievčatá a chlapci si prezreli priestory školy, oboznámili sa s možnosťami štúdia, stretli sa so študentami a mali možnosť vyskúšať si svoje technické zručnosti. V súťaži žiakov ZŠ v spájkovaní boli ocenení títo žiaci:

1. miesto: Melisa Faltýnková
            2. miesto: Nela Benkovičová
            3. miesto: David Mihalčiny
            4. miesto: Andrej Matušovský
            5. miesto: Barbora Kovaničová

Okrem elektrotechnických odborov je škola jedinou v Trnavskom kraji, kde sa dá študovať odbor krajčír. Ďakujeme SOŠ za milé privítanie a príjemne strávený deň medzi stredoškolákmi.

Mgr. Slavka Benkovičová

• Environmentálna exkurzia „ Prírodné krásy Slovenska“

• V dňoch 26.9. a 27.9. 2024 sa žiaci 5. – 9. ročníka zúčastnili environmentálnej exkurzie, pri ktorej navštívili unikáty slovenskej prírody. Našu expedíciu sme začali v Cerovej vrchovine, kde sa nachádza Národná prírodná rezervácia Šomoška. Pri výstupe na hrad Šomoška sme sa zastavili pri 9-metrovom vodopáde Šomoška, ktorý patrí jednoznačne k najpôsobivejším prírodným výtvorom na Slovensku. Vznikol približne pred štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Vodopád pozostáva z tmavých päť až šesťbokých čadičových stĺpov a svojou ohnutou formou sa radí k celoeurópskym unikátom. Neďaleko vodopádu sa nachádza ďalšia atrakcia, kamenné more, tvorené úlomkami takých istých tmavých čadičových stĺpov. Tieto stĺpy boli použité aj pri stavbe neďalekého hradu Šomoška.

Naším ďalším cieľom bol najnavštevovanejší kaštieľ juhozápadného Slovenska - Betliar. Počas prehliadky sme mali možnosť obdivovať pôvodné zariadenie a zbierky v priestoroch bývalých apartmánov grófskej rodiny Andrášiovcov.

Druhý deň sme navštívili dve jaskyne zaradené do svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Jaskyňu Domica, ktorá je najznámejšia a najdlhšia jaskyňa Národného parku Slovenský kras. Okrem bohatej krasovej výzdoby upúta Domica najmä vysokým počtom druhov netopierov. Jaskyňa je aj živým dokladom života a činnosti pravekého človeka. Jednou z hlavných atrakcií Domice, ktorá jaskyňu preslávila, je podzemná riečka Styx. Nakoľko bola rieka vyschnutá absolvovali sme krátky okruh bez plavby.

Ochtinská aragonitová jaskyňa leží v Slovenskom rudohorí. Patrí medzi tri sprístupnené aragonitové jaskyne na svete.

Vnútro jaskyne tvoria trsy, vetvičky a kríčky mliečne bielych výtvorov z aragonitu.

Po prehliadke jaskýň sme sa presunuli do samotného srdca Muránskej planiny, kde sa nachádza Sysľovisko a rodinný park Obrovisko.

Žije tu najväčšia kolónia voľne žijúcich sysľov na Slovensku. Nemali sme šťastie, nakoľko sysle oddychovali vo svojich norách. Zopár jedincov vykuklo zo svojich príbytkov, ale nakŕmiť sa nám ich nepodarilo. Poslednou zastávkou bolo Obrovisko s rozprávkovo-náučným chodníkom, drevenými sochami obrov, megalavičkou, MiniZoo s hospodárskymi zvieratami, alpakami a poníkmi.

V rámci environmentálnej exkurzie sme prepojili poznatky z biológie, geografie aj dejepisu.

Ing. Monika Emrichová