Navigácia

Školský rok 2022/2023

Aktuality

 

Aj v tomto školskom roku sa žiaci z našej ZŠ zapojili do výtvarnej súťaže o požiarnej ochrane. Žiak z 5. A triedy Jakub Kovačovský bol so svojim obrázkom ocenený a pre svoje ocenenie si išiel na Požiarnu stanicu v Senici. Jakubovi prajeme veľa ďalších výtvarných úspechov!

Systém riadenia Baťa

20. 6. sa uskutočnila exkurzia na tému Systém riadenia Baťa, na ktorej sa žiaci 7. ročníka zúčastnili v Zlíne. Naša skupina mala možnosť spoznať a dozvedieť sa viac o živote a podnikaní významného podnikateľa, Tomáša Baťu, ktorý je považovaný za fenoména nielen svojej doby.

Po príchode do Zlína sme sa vybrali na prehliadku jeho vily, ktorá je zároveň historickým pamiatkovým miestom. Žiaci mali možnosť obdivovať architektúru a štýl, ktorým bola vila navrhnutá. Sprievodca nám podal zaujímavé informácie o rodine T. Baťu a ich prínose k rozvoju mesta Zlín.

Následne sme navštívili múzeum v Zlíne, ktoré nám poskytlo pohľad do histórie a vývoja Tomáša Baťu a jeho podnikateľských aktivít. Žiaci sa dozvedeli viac o jeho inovatívnych metódach riadenia podniku a úspešnom podnikateľskom modeli, ktorým prispel k rozvoju zlínskeho regiónu a následnej expanzii do rôznych kútov sveta.

Vrcholom exkurzie bola návšteva zlínskeho mrakodrapu, symbolu mesta. Žiaci sa vybrali na vyhliadkovú plošinu a mohli obdivovať panorámu Zlína a okolitého kraja. Bol to skvelý vizuálny zážitok pre žiakov, ktorí si tak mohli predstaviť, ako sa mesto vyvíjalo a rozrastalo pod vedením Tomáša Baťu. Po skončení prednášky sme dostali jedinečnú príležitosť vyskúšať jazdu v paternostri. Žiaci boli nadšení, keď im bolo umožnené využiť túto netradičnú formu výťahu.

Celkovo bola exkurzia veľmi vzdelávajúca a obohacujúca. Žiaci mali možnosť na vlastné oči vidieť a lepšie pochopiť významné miesta spojené s podnikateľským dedičstvom Tomáša Baťu. Dúfam, že táto skúsenosť ich inšpirovala a povzbudila k rozvoju vlastných podnikateľských zručností.

Mladý záhradkár – celoslovenské kolo

V stredu 14.6.2023 sa v Rakoviciach konal XI. ročník celoslovenského kola súťaže Mladý záhradkár. Z našej školy sa súťaže zúčastnilo šesť žiakov, ktorí postúpili z okresného kola.

Súťaž prebiehala v dvoch etapách. Najskôr vedomostný test a potom poznávanie 20 rastlín. Čas medzi súťažením a vyhodnotením sme využili na návštevu kúpeľného ostrova v Piešťanoch.

Po zmrzline a príjemnej prechádzke sme sa veľmi tešili z umiestnení našich žiakov.

V mladšej kategórii získal Kornel Minárik 1. miesto.

V kategórii starších žiakov sa na 3. mieste umiestnila Lenka Čiliaková a svoju kategóriu vyhrala Adela Včelková. Víťazom srdečne gratulujeme!

                                                                                                                           Ing. Monika Emrichová

Školský výlet do arény Team – Up

Dňa 2.6.2023 boli naši siedmaci na koncoročnom výlete v Bratislave. Navštívili zábavný park v štýle pevnosti Boyard – Team Up. V hernej zóne si pri plnení rôznych úloh preverili fyzické i komunikačné zručnosti i tímového ducha. Po zdolaní úloh a úplnom vyčerpaní sa presunuli do nákupného centra Bory Mall, kde si pochutnali na obede podľa vlastného výberu.

                                                                                    Mgr. Emília Hasáková, Ing. Dominika Filová

Muzikál – Bedári

V piatok 2.6.2023 sa žiaci 8. - 9. ročníkov zúčastnili muzikálového predstavenia Bedári na Novej scéne v Bratislave. Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables" (1862) pozná hádam každý. V muzikálovom prevedení v hlavnej postave Jeana Valjeana sa predstavil operný spevák Titusz Tóbisz. Jeho nezabudnuteľný hlas rezonoval celým predstavením. Dejovú líniu dotváralo 35 účinkujúcich a 25-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Vystúpenie bolo jedinečné aj v tom, že práve v piatok v ňom ukončil svoje vystupovanie Maroš Baňas, pre deti známy zo seriálu Oteckovia. Ten po skončení prišiel medzi divákov a s úsmevom na tvári sa s nimi vyfotil. Žiakom sa muzikál veľmi páčil a už teraz sa pýtajú na ďalšie predstavenie.

                                                                                                                       Ing. Monika Emrichová

Medzinárodný deň detí je každý rok významným dňom, ktorý slúži na pripomenutie dôležitosti detí vo svete.Tento deň nám pripomína, že každé dieťa má právo na šťastný a bezpečný život, bez ohľadu na ich pôvod, náboženstvo alebo sociálny status. Je to deň, kedy môžeme prejaviť našu solidaritu a podporu detí, a prispieť k ich lepšej budúcnosti.
V piatok 2. júna 2023 sme tento sviatok oslávili aj na našej škole.

Pre žiakov I.stupňa bola pripravené filmové predstavenie v KD. V druhej časti programu si deti zahrali turnaj vo vybíjanej. 

Žiaci II. stupňa sa venovali športovým a aktivitám v prírode. Týmto by sme sa chceli poďakovať poľovníkom zo Sekúl za ich priestory pri poľovníckej chate, kde sme oslávili detstvo a všetko, čo k nemu patrí. Deti si pripravili pre svojich spolužiakov a kamarátov disciplíny (ozaj výborné) a nezabudlo sa ani na sladké odmeny. Dievčatá deviatačky spolu s pani učiteľkou Brečkovou každému pripravili chutné sladké wafle. Všetci boli spokojní a ani sami netušíme, ako ubehol čas. Naše a Vaše deti boli dôkazom toho, že bez rozdielu nemajú problém stále sa zabaviť, zasmiať sa, vyčarovať úsmev na tvári niekomu inému....

Žiaci 5. ročníka, ktorí navštevujú divadelný krúžok, sa rozhodli na Deň detí obdarovať svojich spolužiakov v podobe divadelného predstavenia. Na chvíľku sa vžili do rozprávkových postáv a odohrali im dve scénky – „O zlej čarodejnici“ a „O Červenej čiapočke“. Deťom prečítali aj rozprávku „O medvedíkovi a veveričke“, po ktorej nasledovalo malé preverenie ich pozorného počúvania. Boli im kladené otázky, na ktoré pohotovo odpovedali. Šikovní účinkujúci ukázali kúsok zo svojho hereckého talentu, za čo ich publikum odmenilo veľkým potleskom. Veríme, že pripravený program sa všetkým páčil a odniesli si z neho príjemný zážitok.

Zároveň chceme vyjadriť veľkú vďaku pánovi Bartókovi, ktorý nám vyrobil pekné divadelné kulisy.

Triedny výlet 9.B – vodné túry

V stredu 31.5.2023 sme ráno nasadli na vlak, potom objednaným autobusom do Vojky nad Dunajom. Tam nás už čakal inštruktor, aby sme sa spoločne vydali na vodnú túru po ramenách Dunaja na Žitnom ostrove. Svietilo slniečko, bola dobrá nálada, vôkol krásna príroda, volavky a kormorány, dalo sa okúpať v Dunaji, na obed pizza a kofola a popoludní až do odchodu spoločne športové hry, karty a zmrzka.

                                                                                                          Mgr. Jana Brečková

Dňa 26.5. sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili školského výletu v Brne. Navštívili vedecké centrum VIDA, v ktorom si mohli vyskúšať množstvo exponátov náučného i zábavného charakteru. Počas doobedia absolvovala každá trieda ešte hodinový program, počas ktorého riešili zaujímavé úlohy. Mladší žiaci boli súčasťou bádateľskej aktivity „Prozkoumej to“ a starší žiaci  odhaľovali pomocou vedy trestný čin v programe „Mladý detektiv“. Úspešní riešitelia boli odmenení upomienkovými predmetmi. Z centra sme sa všetci presunuli do neďalekého nákupného strediska Olympia, kde si mohli žiaci zakúpiť občerstvenie i malé darčeky. Dúfame, že sa naplnili očakávania detí a na výlet budú radi spomínať.

Vonku sa konečne oteplilo, tak hurá na výlet! Žiaci 1. a 2. ročníkov sa v mesiaci máj rozhodli ísť na školský výlet do Eko Parku Piešťany. Doobeda deti navštívili kontaktnú ZOO, teda kto bol odvážny mohol ísť nakŕmiť papagáje, korytnačky, lamy, ovce, zajace... Potom na deti čakal chutný obed a nakoniec sa mohli vyšantiť na preliezkach, šmykľavkách, trampolínach. To bolo radosti! V mesiaci jún sa do EkoParku chystajú ešte 4. ročníky. Veľmi sa nám páčilo!

 

V dňoch 15.5. – 19.5. žiaci 3. ročníka absolvovali zážitkové vyučovanie v škole v prírode v DudinciachAj tento rok bola škola v prírode spojená s plaveckým výcvikom. Každý deň dopoludnia deti plávali pod vedením skúseného inštruktora plávania. Ostatné skupiny sa venovali vyučovaniu hravou a zážitkovou formou.

Počas piatich dní žiaci absolvovali množstvo zaujímavých aktivít a mali veľa pekných zážitkov z prechádzok po okolí kúpeľného areálu Dudince. Navštívili kaštieľ v Svätom Antone, kde ich pani sprievodkyňa podrobne oboznámila s jeho históriou. Deti neodradilo ani upršané počasie, kedy tvorili, kreslili a súťažili v kvízoch. Každý večer si po večernom programe zapísali všetko, čo počas dňa absolvovali.

Posledný večer si deti užili záverečnú diskotéku s vyhodnotením školy v prírode a odovzdaním pamätných listov, diplomov a cien, ktoré im venovali rodičia pred odchodom.

Deti sa vrátili domov zrelaxované, športovo zdatnejšie, no v prvom rade obohatené o nové vedomosti a veselé zážitky.

Veríme, že sa im tieto spoločne strávené dni páčili a zostanú im na ne krásne spomienky.

                                                                                                                                     Mgr. Stanislava Švecová

Dňa 17.05.2023 sa žiaci 5.A triedy - Amália Morová, Liliana Zajícová, Kornel Minárik, Nella Rusňáková a Marianna Skalová, zúčastili regionálnej súťaže pre základné školy „Shakespeare v nás“ v meste Šaštín-Stráže. V kategórii “Kolektívne vystúpenie” sa s predstavením “Goldilocks and the three bears” umiestnili na 2.mieste, za čo im patrí veľká pochvala. Zároveň im srdečne gratulujeme!
                                                                                                                                Mgr. Francesca Last

Paríž – školský výlet 8.A, 8.B trieda

V dňoch 17.5. – 21.5.2023 sa žiaci ôsmych ročníkov zúčastnili päťdňového poznávacieho zájazdu do Paríža s cestovnou kanceláriou DOLCE VITA TRAVEL a úžasnou sprievodkyňou Martou Dolinskou.

Prvý deň sme začali prehliadku Paríža v Latinskej štvrti pri Panteóne. Prešli sme popri Univerzite Sorbonne na ostrov Íle de la Cité. Tento ostrov predstavuje srdce Paríža a pretína ho rieka Seina. Stojí tu jedna z prvých gotických stavieb, katedrála Notre Dame. Prešli sme do Luxemburských záhrad, kde sme mohli obdivovať sochu La Liberte – miniatúrnu verziu Sochy slobody. V tomto parku sa natáčal aj známy film „Nepostrádateľný“. Zastavili sme sa pred mestskou radnicou. Naše ďalšie kroky viedli do kostola sv. Eustacha, ktorý patrí medzi najkrajšie kostoly v Paríži. Popri nákupnom centre Les Halles sme sa presunuli na nádvorie najznámejšieho a druhého najväčšieho múzea na svete - Louvre. Odtiaľto sme sa Tuilerijskou záhradou presunuli k obelisku z Luxoru a odtiaľ sme si vychutnali pohľad na Víťazný oblúk cez svetoznámu ulicu Champs-Élysées. Uličkami Paríža sme prešli na nábrežie Seiny a z výletnej lode sme pozorovali skvosty Paríža. Dominantou bola Eiffelova veža. Nasledovalo ubytovanie, večera a vytúžený oddych.

Druhý deň sme si vystáli 3,5 hodinový rad na Eiffelovu vežu. No pohľad z takmer 300 metrovej výšky na Paríž stál za to! V poobedňajších hodinách sme sa metrom presunuli na Montmartre s výraznou dominantou baziliky Sacré-Coeur. Naše putovanie sme ukončili pri Víťaznom oblúku, odkiaľ nás autobus odviezol na hotel.

Tretí deň nás čakala návšteva Disneylandu. Deti si užili miestne atrakcie a vo večerných hodinách sme zamierili domov.

                                                                                                                              Ing. Monika Emrichová

Žiaci 7. ročníka si tento rok po prvýkrát vyskúšali svoje vedomosti v Európskom kvíze o peniazoch, ktorý je zameraný na zlepšenie finančnej gramotnosti. Otázky boli zamerané nie len na finančnú gramotnosť a s ňou súvisiace ekonomické pojmy. Žiaci riešili aj otázky bezpečnosti na internete a matematické úlohy. Z 15 otázok mal súťažný tím nesprávnu odpoveď len v 2 otázkach. Avšak dôležitú úlohu zohrával aj čas. Spomedzi 319 tímov sme sa umiestnili na krásnom 49. mieste. Chcem vyzdvihnúť najmä húževnatosť zapojených žiakov, nakoľko sme sa pripravovali aj mimo vyučovania a vždy boli super pripravení. Žiakom gratulujem a pevne verím, že nadobudnuté poznatky zužitkujú a budú aj naďalej tak aktívni. Súťažní tím vytvorili: Hušek Matej, Hušková Hana, Kovaničová Barbora, Kučerová Eliška, Macejková Ema, Masarik Lukáš, Matušovský Andrej, Mišovič Matúš, Ostrihoňová Lea Mária, Rodek Alex, Vargová Terezka. 

 

16. 5. 2023 sme si pripomenuli Svetový deň mlieka. Deti prišli do školy oblečené vo "farbách mlieka", priniesli si na desiatu niečo mliečne a v školskej jedálni na stravníkov čakalo sladké mliečne prekvapenie. Žiaci na vyučovaní vyrábali záložky s kravičkou, vyfarbovali obrázky podľa čísel s kravičkou, pozerali cestu mlieka – ako sa z mlieka vyrába syr, syrové korbáčiky, bryndza, jogurty.

                                                                                                                                   Mgr. Purová Lucia

 

 V pondelok 15.5.2023 sa piatak Jakub Kovačovský zúčastnil za náš región – Západné Slovensko (Trnavský, Bratislavský a Nitriansky kraj) IQ olympiady. Bol pozvaný organizátormi, lebo sa umiestnil v domácom kole na poprednom mieste.  Väčšina účastníkov boli starší žiaci ako piataci, a Jakub sa musel popasovať nielen s krátkym časom no aj s ešte pre neho neznámym učivom (zlomky a pod.). Vieme však, že to bola pre neho užitočná skúsenosť, ktorú si opäť v budúcnosti môže zopakovať. Naša škola má z tohto veľkú radosť a prajeme Jakubovi, ale i ostatným žiakom veľa odvahy a chuti do súťaženia.

                                                                                                                                         Mgr. Brečková

Návšteva pestovateľa
Dňa 15.5.2023 sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili návštevy pestovateľa Dobrý ježko. Najskôr sme si vypočuli zaujímavosti o pestovaní jahôd a potom sme sa pustili do ich zberu. Po zbere a ochutnávaní sladučkých jahôd sme sa presunuli do skladu jabĺk. Tu sme videli dlhú púť jabĺčka, kým sa dostane do obchodu. Exkurzia bola veľmi zaujímavá, náučná a hlavne plná vitamínov.

                                                                                                                               žiaci 7. ročníka

Mladý záhradkár

V piatok 12.5.2023 sa na našej škole konalo okresné kolo súťaže Mladý záhradkár. Súťaže sa okrem našej školy zúčastnili žiaci zo ZŠ Záhorácka Malacky. Ďalšie dve školy svoju účasť v okresnom kole zrušili.

Súťaž bola rozdelená na teoretickú a praktickú časť. V teoretickej časti si žiaci preverili svoje vedomosti v oblasti pestovania a v praktickej mali spoznať dvadsať predložených rastlín.

Našim žiakom sa veľmi darilo. Získali nasledovné umiestnenia:

Mladšia kategória (10-12 rokov):

1. miesto: Kornel Minárik

2. miesto: Nella Rusňáková

3. mieste: Jakub Kubica

Staršia kategória:

1. miesto: Adela Včelková

2. miesto: Lenka Čiliaková

3. miesto: Michael Mráz

Výhercom srdečne gratulujeme a držíme palce pri reprezentovaní našej školy v celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční 15.6.2023 v Piešťanoch.

                                                                                                          Ing. Monika Emrichová

Beseda s lesnými pedagógmi.
V apríli si pripomíname Deň Lesov. Pri tejto príležitosti sme oslovili regionálne lesné organizácie a dohodli ich návštevu na našej škole. (Z personálnych a organizačných dôvodov sa akcia uskutočnila 11.5.2023.) Prišli traja lesný pracovníci, priniesli si názorné pomôcky, pustili dokument o ochrane lesov a o výrube lesa, aj porozprávali o potrebe starostlivosti o les a zver v ňom žijúcej.
Ďakujeme za čas a sprostredkované informácie – žiaci II.stupňa.
                                                                                                                                      Ing. Filová Dominika

 

Zbierka hračiek pre nemocnicu

V mesiaci apríl sa deti z našej školy rozhodli spraviť radosť deťom, ktoré ležia na Detskom oddelení v nemocnici v Skalici. Priniesli pre deti v nemocnici hračky, s ktorými sa doma už nehrávajú a knižky, ktoré už nečítajú. Určite týmto dobrým skutkom potešia veľa detských pacientov. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za hračky a knihy.

                                                                                                                                              Mgr. Lucia Purová

Školské kolo súťaže „Mladý záhradkár“

Dňa 4.5.2023 sa uskutočnilo školské kolo súťaže Mladý záhradkár. Súťaž prebehla v dvoch kategóriách – mladší žiaci 10-12 rokov a starší žiaci 13-15 rokov. Najskôr si svoje sily zmerali vo vedomostnom teste a potom ich čakala praktická časť – poznávačka rastlín.

Do okresného kola, ktoré sa uskutoční 12.5.2023, postupujú v kategórii mladších žiakov:

1. miesto – Minárik Kornel 5.A

2. miesto – Kubica Jakub – 5.B

3. miesto – Rusňáková Nela – 5.A

V  kategórii starších žiakov do okresného kola postupujú:

1. miesto – Čiliaková Lenka – 8.A

2. miesto – Včelková Adela – 8.A

3. miesto – Mráz Michael – 8.A

Víťazom srdečne blahoželáme a držíme palce v okresnom kole.

                                                                                                                                           Ing. Emrichová

V čase 24. - 28. apríla 2023 prebiehal na našej škole "Bláznivý farebný apríl". Žiaci každý deň plnili iné úlohy, pri ktorých mohli využívať svoju fantáziu a kreativitu. Ako si s nimi poradili môžete vidieť na fotografiách vo fotoalbume školy.

Deň narcisov je dňom boja proti rakovine. Tento deň sa nesie v žltej farbe umelých a živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine. Tento rok prebehol 27. ročník organizovanej zbierky aj v našej škole. Vo štvrtok 20. apríla tím dobrovoľníkov vyzbieral sumu 571,60€. Všetkým, ktorí prispeli, veľmi pekne ďakujeme.

                                                                                                                                 Ing. Emrichová Monika

Výchovný koncert Vojenskej hudby OS SR

Dňa 19.4.2023 sa naši žiaci 2. stupňa v sále Kultúrneho domu Moravský Sv. Ján stretli s Vojenskou hudbou Ozbrojených síl Slovenskej republiky. So zvukom plechových dychových nástrojov nás oboznámili profesionálni vojaci – hudobníci – známi ako Brass Quintet OS SR.
Okrem umeleckého zážitku muzikanti rozprávali o tom, akú náplň práce má Vojenská hudba OS SR. Cieľom bolo motivovať deti, aby sa v budúcnosti pri záujme o štúdium hudby na príslušných školách s umeleckým zameraním mohli stať členmi napríklad aj vojenského profesionálneho orchestra.

Dňa 17. 4. 2023 prijala pozvanie na besedu do našej školy obľúbená slovenská spisovateľka Gabriela Futová. Pani spisovateľku srdečne privítali žiaci 3. a 4. ročníka a potom sa už slova ujala samotná Gabriela Futová. Porozprávala nám o svojej práci, písaní, tvorbe kníh, záľubách, inšpiráciách, ale aj trošku o svojom súkromí a zvieratkách, ktoré doma chová a nevie si bez nich predstaviť svoj život. Žiaci pani spisovateľke položili množstvo otázok. V závere besedy si zakúpili knihy s podpisom pani spisovateľky: napr. Nezblázni sa, mamička, Hľadám lepšiu mamu, Očko špehúň, Môj malý zverinec...

 

13. apríla 2023 sa uskutočnil zápis detí do 1. ročníka pre školský rok 2023/2024. Budúcich prvákov privítali hneď pri vstupe do základnej školy naše deviatačky, ktoré sa počas zápisu premenili na rozprávkové postavičky. Potom sa detí ujali pani učiteľky z prvého stupňa, aby otestovali vedomosti predškolákov. Väčšina predškolákov bola smelá, odvážna a do prvej triedy sa už veľmi tešia. Pripravené úlohy a aktivity hravo zvládli.

Už teraz sa tešíme na nových prváčikov, ktorí v septembri obsadia prvácke lavice.

Mesiac  hlasného čítania

Mesiac marec nie je len mesiacom jari, ale aj  mesiacom knihy. Množstvom aktivít  na 1.stupni sme sa snažili vzbudiť u detí záujem o detskú literatúru. Aby deti vnímali  knihy ako svojich priateľov, motivovali sme  ich k čítaniu netradičnými formami, napríklad čítaním so starými rodičmi, prednesom básní z detstva babičiek a podobne. Deťom sa to veľmi páčilo a už sa tešia na marec 2024.

Noc s Andersenom

Počas podujatia ,,Noc s Andersenom“ strávili deti prvého stupňa nezabudnuteľnú noc v škole. Bol to večer plný zábavy, hier a čítania. Deti sa zoznámili s tvorbou a životom spisovateľky Kristy Bendovej. Večer prišla deti navštíviť miestna pani spisovateľka Kristína Mišovičová, ktorá deťom porozprávala o svojich knihách a odpovedala im na všetky zvedavé otázky. V noci prebehla aj skúška odvahy. Úlohou bolo prejsť prekážky v telocvični v úplnej tme , len s baterkami. Spať v škole bol pre deti veľký zážitok. Ráno mali spoločné raňajky. Noc v škole sa deťom veľmi páčila. Odchádzali domov spokojné a určite budú na tento zážitok ešte dlho spomínať.

Deviataci sa zahrali na učiteľov

Dňa 28. 3. sme slávili na našej škole – Deň učiteľov. Žiaci 9.ročníka si vymenili v tento deň miest s pani učiteľkami na prvom stupni. V každej triede odučili jednu vyučovaciu hodinu. Deviataci si pripravili pre deti zaujímavé aktivity. V niektorých triedach si odučili matematiku, niekde slovenský jazyk a u štvrtákov vlastivedu. Pre deti to bola príjemná zmena a deviataci si uvedomili, že učiteľské povolanie nie je až také ľahké.

 

Beseda so spisovateľkou

Dňa 27.3.2023 sa žiaci 7. - 9. ročníka stretli so spisovateľkou Martinou Dackovou, ktorá žije a tvorí   
v Sekuliach. Pani spisovateľku privítala pani riaditeľka a potom sa už slova ujala samotná Martina Dacková. Porozprávala nám o svojej práci, písaní, tvorbe kníh, inšpiráciách a vydavateľstvách. Položili sme jej množstvo otázok, na ktoré vždy pohotovo odpovedala. Veľmi nás zaujímali osudy a výber postáv jej kníh. 

Veríme, že príjemná beseda sa žiakom páčila a možno aj v niekom vzbudila záujem o vlastnú tvorbu.

Matematický klokan

Aj tento rok sa žiaci našej školy zapojili do najväčšej matematickej súťaže Matematický klokan, ktorá sa uskutočnila 27. marca. Súťažili žiaci od prvého až po deviaty ročník.

51 žiakov z prvého stupňa si vyskúšalo svoje matematické myslenie v 4 kategóriách. Kategóriu Klokanko 1 si vyskúšalo až 20 odvážnych prváčikov. 14 žiakov z druhého ročníka súťažilo v Klokankovi 2. Klonkanka 3 riešilo 10 tretiakov a Klokanka 4 rátalo 7 detí zo štvrtého ročníka.

27 detí sa zapojilo do súťaže na druhom stupni. Súťažili v piatich kategóriách. Školák 5 s počtom zapojených žiakov 7. V kategórii Školák 6 si zmeralo sily 5 žiakov. 12 siedmakov riešilo test Benjamín 7. Jedna ôsmačka počítala kategóriu Benjamín 8. Naposledy si na našej škole „zaklokanili“ a vypočítali test Kadet 9 dvaja deviataci. Všetkým zapojeným žiakom patrí pochvala, že nabrali odvahu a ukázali svoje matematické schopnosti.

Návšteva divadla

V pondelok 27.3.2023 sa žiaci 8. a 9. ročníkov zúčastnili muzikálového predstavenia „MAMMA MIA“ v divadle na Novej scéne. V muzikáli zazneli všetky nesmrteľné hity skupiny ABBA,  ktoré sú umne prepojené s dojímavým a vtipným dejom. Zlatým klincom predstavenia bolo finále muzikálu, keď všetci herci spolu s hľadiskom zaspievali zmes hitov: Mamma Mia, Dancing Queen a Waterloo.


                                                                                                                              Ing. Emrichová Monika

Hurbanov pamätník v Senici

Dňa 22.03. 2023 sa naši deviataci stretli na bitevnom poli s matematikou a slovenským jazykom. No bojovalo sa aj inde. V Senici sa uskutočnilo okresné kolo v umeleckom prednese poézie a prózy. Našu školu reprezentovali víťazi obvodného kola. A. Morová a A. Lukáčková. Konkurencia bola na vysokej úrovni, ale aj napriek tomu si vybojovali umiestnenia. A. Morová sa umiestnila na 3. mieste (II. kategória) a na 2. mieste A. Lukáčková (III. kategória).

Dievčatám gratulujeme a zároveň ďakujeme za reprezentáciu školy.

 

Deň vody 2023

"Voda je náš najcennejší prírodný zdroj, ktorý musíme chrániť pre budúce generácie." - Desmond Tutu

Pri príležitosti Svetového dňa vody sme sa v stredu 22. marca a vo štvrtok 23. marca 2023 na našej Základnej škole venovali oslavám Dňa vody. Pripomenuli sme si, aké dôležité je zachovať a chrániť vodu, ktorá je základom nášho života. V rámci príprav na Deň vody sme si vypočuli poučné rozhlasové vysielanie. Oba dni sa niesli v znamení “modrej”- deti prišli do školy v modrom oblečení a so sebou si do školy priniesli čistú vodu.

Na hodinách výtvarnej výchovy si žiaci vyrobili krásne vodné kvapky znázorňujúce dôležitosť vody pre náš život. Na prvom stupni sa deti v stredu zúčastnili rôznych aktivít, ktoré im pomohli spoznať vodu a jej význam pre nás a náš svet. Vo štvrtok si žiaci 7. ročníka na hodine fyziky vyskúšali pokusy s vodou. Išlo najmä o meranie teploty vody a odhady po zmiešaní dvoch rôznych teplôt pri rovnakom objeme pri použití kalorimetra. Žiaci 8. ročníka na hodine informatiky vyrábali pre mladších žiakov pexeso, kde boli umiestnené obrázky rôznych podôb vody. Taktiež si pozreli video - list z roku 2070, aby si uvedomili, čo môže nastať v prípade, že nebudeme rozumne nakladať s vodou. Na anglickom jazyku sme sa bavili o nedostatku pitnej vody v rôznych častiach sveta a tom ako šetriť vodou a ako môže každý jeden človek prispieť k zastaveniu “vodnej krízy”.

Napokon, vo vestibule sme mali pre žiakov nachystanú ochutnávku troch druhov minerálok, z ktorých žiaci vyberali najchutnejšiu, či hádali ktorá z nich je ktorá. Pripomenuli sme si aj dôležitosť dodržiavania pitného režimu.

Aktivity spojené s Dňom vody boli pre nás obohacujúce a poučné. Veríme, že sme dokázali rozšíriť povedomie našich žiakov o význame vody a dúfame, že si toto uvedomenie so sebou odnesú do svojho každodenného života.

                                                                                                 Katarína Škrabáková, Francesca Last

Testovanie deviatakov

Deviataci sa 22.3.2023 potrápili testami z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Cieľom celoslovenského testovania bolo získať obraz o vzdelávacích výsledkoch. Na úlohách si žiaci preverili nielen získané vedomosti, ale predovšetkým aj svoje logické myslenie a čítanie s porozumením. Oficiálne výsledky sa žiaci dozvedia 21.4.2023.

                                                                                        Mgr. Slavka Benkovičová – koordinátor T9

Ponožková výzva

21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu. Ponožková výzva symbolizuje, že ľudia s Downovým syndrómom nemajú stáť na okraji spoločnosti, ale majú byť súčasťou diania a v neustálom spojení s bežnými aktivitami. Do tejto výzvy sme sa zapojili aj my na našej škole. Žiaci prišli s rozdielnymi ponožkami, podkolienkami, pretože symbol rozdielnych ponožiek nám pripomína, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a krajším.

 

KontaktMedzinárodný deň šťastia

Pondelok, 20.3., patril v našej škole „šťastiu“. Žiaci 1. stupňa si spomínali na svoj najšťastnejší deň formou písania zaujímavých zážitkov a žiaci 2. stupňa si do vyrobených štvorlístkov vpisovali slová, krátke úvahy i citáty o šťastí. Bolo pekné čítať, že deťom sa so slovom šťastie spájajú najmä nemateriálne hodnoty a najviac šťastnými ich robí čas strávený s rodinou či kamarátmi.

Všetkým deťom prajeme, aby ich „Deň šťastia“ bol 365 dní v roku!

Hurbanov pamätník v Kútoch

Dňa 10. 3. 2023 sa v Kútoch uskutočnilo obvodné kolo v umeleckom prednese poézie a prózy . Našu školu reprezentovali víťazi školských kôl a to : Lucia Šimková, Adam Viliam Švec, Amália Morová, Aneta Lukáčková, Adela Včelková.

Konkurencia bola veľmi dobrá, ale aj napriek tomu sa nám podarilo vybojovať:

 3. miesto v III. kategórii (A. Včelková),

2. miesto v I. kategórii (A. V. Švec),

1. miesto v II. kategórii (A. Morová ),

1. miesto v III. kategórii (A. Lukáčková).

A. Mórová a A. Lukáčková postupujú do okresného kola. Prajeme im veľa úspechov a ostatným žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy.

                                                                                                          Mgr. Jana Zaicová

Kariérové poradenstvo pre ôsmakov

Dňa 1.3.2023 Centrum poradenstva a prevencie Senica realizovalo pre žiakov 8.A kariérové poradenstvo. Cieľom bolo prostredníctvom psychologickej diagnostiky, rozhovoru a ďalších aktivít posúdiť motiváciu, záujmy a vlastnosti dieťaťa vo vzťahu k voľbe ďalšieho štúdia. Žiakov 8.B táto aktivita ešte len čaká 13.3.2023.

                                                                                                                          Mgr. Slavka Benkovičová

Žiaci 9. ročníka Jakub Pitoňák, Marek Smolinský a Kristína Vašutová ako úspešní riešitelia domáceho kola matematickej olympiády, postúpili do okresného kola, ktoré sa uskutočnilo 25. 1. 2023 v Senici. Sily si meralo 9 deviatakov. Z našich bola najúspešnejšia žiačka Kristína Vašutová, ktorá získala 9 bodov. Na úspešného riešiteľa jej chýbali tri body. Veríme, že zúčastnení deviataci získali nové skúsenosti.

                                                                                                                                          Mgr. Jana Brečková

 

SVIATOK SVÄTÉHO VALENTÍNA

 

Aj tento rok sme na našej škole oslavovali sviatok sv. Valentína, ako prejav lásky a priateľstva. Na tento deň sme sa pripravovali už vopred, a to rozhlasovou reláciou, ktorá bola venovaná histórii sviatku sv.Valentína. Deti na hodinách výtvarnej výchovy a techniky vyrábali rôzne originálne "valentínky" (vlastnoručne vyrobené pozdravy, želania a odkazy s valentínskou tematikou). Tie najlepšie výrobky sa potom dostali do súťaže o najoriginálnejšiu valentínku.

Víťazom súťaže za prvý stupeň sa stal Christian Lukáček (4.A) a za druhý stupeň Joachim Kučera (5.A). Víťazom a všetkým zúčastneným ďakujeme, že sa do súťaže zapojili. 

Dňa 14.2 sa vo vestibule školy tiež nachádzala špeciálna krabica – valentínska pošta, kam mohli žiaci vhadzovať svoje valentínky pre kamarátov či učiteľov. Naše šikovné dievčatá z 9.A doručili pozdravy svojim adresátom.

                                                                                           Katarína Škrabáková, Francesca Last

Hurbanov pamätník

Dňa 13.02. 2023 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo v umeleckom prednese poézie a prózy. V I. kategórii sa zúčastnilo 20 žiakov .

Umiestnenie bolo nasledovné:

Próza

1. miesto: Švec Adam Viliam (3. B)

2. miesto: Švecová Tamara (4. A)

3. miesto: Rodeková Linda (4. B)

Poézia

1. miesto: Šimková Lucia (3. B)

2. miesto: Jurkovič Sofia (3. A)

3. miesto: Filipová Aylin (2. A)

Všetkým recitátorom ďakujeme za účasť. Žiakom, ktorí sa umiestnili na prvých miestach, prajeme veľa šťastia v obvodnom kole.

                                                                                                                            Mgr. Jana Zaicová

Angličtina Archives - EasyLingoV dňoch 30.01. - 03.02. a 06.02. - 10.02. sa na našej škole uskutočnil kurz aktívnej angličtiny s anglickým lektorom. Kurzu sa zúčastnili žiaci 7., 8. A 9. ročníkov. Výučba bola vedená zábavnou formou. Žiaci medzi sebou komunikovali výlučne v anglickom jazyku, písali príbehy, pracovali na projektoch, hrali rôzne edukačné hry a súťažili. Všetci si týždeň s anglickým lektorom užili a spätná väzba bola pozitívna.

                                                                                                                               Mgr. Francesca Last

Dňa 2.2.2023 sa v Centre voľného času v Senici konal 28.ročník okresného kola Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Šaliansky Maťko je súťaž v recitácii slovenských povestí. Súťaže sa zúčastnili aj dve naše žiačky - Amália Morová z 5.A a Aneta Lukáčková zo 7.A. Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu našej školy.

                                                                                                                             Mgr. Emília Hasáková

Deň komplimentov – 24.1.2023

Pri príležitosti tohto dňa si žiaci našej školy ocenili dobré vlastnosti na tom druhom aktivitami vo svojich triedach. Žiaci zistili ako ich vnímajú spolužiaci. Milé slová, ktoré si všetci našli na kartičkách, potešili každého jedného z nich. Zapojilo sa 295 žiakov a 16 vyučujúcich.

                                                                                                                  Mgr. Slavka Benkovičová

Dňa 19. januára 2023 sa konalo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku na 3.ZŠ v Senici. Po úspešnom školskom kole našu školu reprezentovali Lea Mária Ostrihoňová zo 7.A a Agáta Benechová z 9.A

Olympiáda pozostávala z dvoch častí. V písomnej časti sa hodnotila slovná zásoba, gramatika, počúvanie a čítanie s porozumením, v ústnej časti hranie rolí a rozprávanie príbehu.

V kategórii 1A Lea Mária Ostrihoňová obsadila 7.miesto.

V kategórii 1B Agáta Benechová obsadila 4.miesto, pričom stupienkové umiestnenie jej ušlo len o vlások. 

Zo srdca dievčatám blahoželáme k ich úspechu a prajeme im naďalej veľa chuti a záujmu o anglický jazyk. 

                                                                                                    Mgr. Katarína Škrabáková, PhD.

Dárková krabička B1 - červená - 10 x 7 x 3 cm | Vaše online papírnictvíKoľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

Srdečne by sme sa chceli poďakovať rodičom a deťom, ktorí sa nezištne zapojili do zbierky pre našich seniorov s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“.

Je neuveriteľné, že v priebehu jedného týždňa sme spolu vyzbierali 61 „krabíc lásky“.

Krabice potešia seniorov v Domove MUDr. Dallosa a radosť urobia v Domove sociálnych služieb pre dospelých v Moravskom Svätom Jáne.

Boli sme všetci veľmi milo prekvapení empatiou Vašich detí a samozrejme aj Vás, rodičov, ktorí ste v týchto neľahkých časoch nezabudli na tých najzraniteľnejších – našich starkých.

Chceli by sme Vám ešte raz vyjadriť vďaku a dúfame, že na tento dobrý skutok sú naše deti patrične hrdé a láska a porozumenie, ktoré prejavili teraz, ich budú sprevádzať aj naďalej.

https://www.youtube.com/watch?v=F3JGThxm-vc

Ďakujeme

                                                                                                                      Mgr. Michaela Rusňáková

Rodina bez cigariet.

Cieľom kampane ,,Rodina bez cigariet" je propagovať národnú protidrogovú stratégiu SR a poukázať na závažný spoločenský problém úžívania návykových látok medzi čoraz mladšou skupinou detí a mládeže. Ďakujeme všetkým deťom a pedagógom, ktorí sa zapojili do projektu.

Najlepšie obrázky na tému nakreslili:

1. stupeň:

 PATRIK VAŠUT, TAMARA ŠVECOVÁ, SOFIA ŽOLTÁKOVÁ, 

LAURA BELOŠICOVÁ, EMA CHOVANCOVÁ 

2. stupeň:

MAX FARAGULA, JÚLIA ČERVENKOVÁ, ELIZABETH MIKLOVIČOVÁ, 

LENKA ORGOŇOVÁ

Srdečne blahoželáme.

 

 7. a 8. decembra žiaci našej školy preukázali svoju odvahu a šikovnosť na Pytagoriáde. Z prvého stupňa sa celkovo zapojilo 19 žiakov a z druhého stupňa sa zapojilo 36 žiakov.

Úspešní riešitelia P3:

1. Júlia Matkovičová

2. Adam Viliam Švec

3. Lucia Šimková

Úspešní riešitelia P4:

1. Marko Holenka, Michal Matušovský

2. Linda Rodeková, Christián Lukáček, Adam Jurík

3. Linda Folbová

Úspešní riešitelia P5:

1. Kornel Minárik

2. Jakub Kovačovský

Úspešní riešitelia P6:

1. Jakub Remenár

2. Adriana Prokopová

3. Elena Hušková

4. Lukáš Sivák

5. Richard Capík

Úspešní riešitelia P7:

1. Alex Rodek

2. Lea Mária Ostrihoňová

Úspešní riešitelia P8:

1. Lenka Čiliaková

2. Adela Včelková

3. Tobias Anton Polák

4. Nina Blažková

Všetkým zúčastneným patrí veľká pochvala, že sa nebáli a zapojili sa do súťaže. Úspešným riešiteľom gratulujeme  a pevne veríme, že svoje nadanie ukážu aj v okresnom kole. Do okresného kola postupujú tí, ktorí skončili na 1., 2. a 3. mieste školského kola.

Obec Sekule v spolupráci so Združením rodičov pri ZŠ Sekule podali v rámci projektu Nadácie Allianz žiadosť na zakúpenie defibrilátora Zoll AED plus do priestoru Základnej školy na 2. poschodí.

AED prostredníctvom hlasových povelov, ktoré vydáva v slovenskom jazyku, riadi postup prvej pomoci pred príchodom záchrannej služby.

Pri zlyhaní srdca dokáže obnoviť jeho činnosť. Vďaka hlasovým pokynom dokážu defibrilátor obsluhovať aj úplní laici. Jeho použitie niekoľkonásobne zvyšuje šancu na prežitie.

Dňa 06.12.2022 navštívili našu školu dobrovoľní záchranári, aby žiakov v rámci školenia prvej pomoci oboznámili s používaním prístroja.

Mikulášsku tradíciu sme na našej ZŠ Sekule dodržali aj tento školský rok. Presne 6. decembra 2022 k nám zavítal Mikuláš so svojimi pomocníkmi anjelikmi, ale i čertami. Keď sa ráno otvorili dvere vstupu do školy, veľa detí zostalo prekvapených, kto ich to čaká. Poniektorí mali strach, iní prichádzali s úsmevom na tvári. Jedno však bolo úplne isté. Mikuláško náš aj s pomocníkmi každému odovzdali sladkú odmenu a atmosféra Vianoc sa priblížila oveľa viac. Všetci boli dnes naozaj poslušní, usmiati a s tou najlepšou náladou.
O rok sa vrátim, odkazuje Mikuláš.
Ďakujeme a my sa už tešíme.

 

Dňa 1.12.2022 sa konalo v telocvični našej školy tanečné vystúpenie profesionálnej tanečnej skupiny "Old School Brothers", ktorá sa venuje hip hopovým tanečným štýlom - Poppin´, Lockin´, Break dance už viac ako 20 rokov. Tanečníci sa prezentovali vlastným, jedinečným umeleckým spôsobom, čím vytvárali dokonalé predstavenie aj pre toho najnáročnejšieho diváka.

Žiakom predviedli zopár svojich tanečných zostáv a tiež ich zapojili do tanca, ba dokonca aj do tanečného súboja, v ktorom si mohli "vytancovať" nejakú výhru.

Tanečníci vytvorili skvelú atmosféru a žiaci si dobre zatancovali.

                                                                                                                            Mgr. Emília Hasáková

23.11.2022 sa konalo Okresné kolo v streetbasketbale žiakov v Senici.
Naši chlapci ukázali skvelé výkony, bojovnosť a kolektívnosť. Napriek tesným výsledkom sme nepostúpili do krajského kola. V skupine sme mali družstvá z I. ZŠ Senice, II. ZŠ Senice a III. ZŠ Senice a obsadili sme nepostupové 3. miesto vďaka víťazstvu 8-0 nad I. ZŠ Senicou.
Našu školu reprezentovali Patrik Kánský, Marek Smolinský, Miroslav Brňo, Viktor Režný a Martin Doboš. Chlapcom ďakujeme za pekné výkony, snahu a vzornú reprezentáciu našej školy.

                                                                                                                       Mgr. Hladíková Monika.

Elektrotechnika je „in“

Aj v našom okolí sa nachádzajú školy, ktoré ponúkajú zaujímavé možnosti štúdia na SŠ. Jednou z nich je aj SOŠ elektrotechnická Gbely. Škola ponúka odbory, ktoré sú na trhu práce veľmi žiadané. Dňa 25.11.2022 si pre našich žiakov zástupcovia školy urobili peknú prezentáciu. Ďakujeme za návštevu u nás!

                                                                                                                          Mgr. S. Benkovičová

Dňa 15.11.2022 sa uskutočnilo školské kolo jazykovej súťaže Olympiáda v anglickom jazyku. Ide o postupovú súťaž pre talentovaných žiakov, ktorí svoje schopnosti a jazykové zručnosti rozvíjajú nielen na hodinách anglického jazyka, ale aj vo svojom voľnom čase. Tohtoročného kola sa zúčastnilo 18 žiakov.

V kategórii 1A (5.-7.ročník) bolo poradie nasledovné:

1. Lea Mária Ostrihoňová

2. Lenka Ščevlíková

V kategórii 1B (8.-9.ročník) bolo poradie nasledovné:

1. Agáta Benechová

2. Eva Vojteková

3. Jakub Pitoňák

Umiestneným žiakom a úspešným riešiteľom ešte raz gratulujeme a víťazkám držíme palce na okresnom kole 19. januára.

                                                                                    Mgr. Katarína Škrabáková

Projekt Krókus/Šafran

Trieda 8.A sa zapojila do projektu Krókus/Šafran. Je top vzdelávací projekt, ktorý realizuje Múzeum židovskej kultúry v spolupráci s írskou nadáciou pre výučbu holokaustu.

Hlavným cieľom je upozorniť na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe rasovej či náboženskej príslušnosti.

Žiaci obdržali cibule žltých krókusov, ktoré zasadili do veľkých kvetináčov. Tie by mali zakvitnúť približne v období Medzinárodného dňa obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli (nielen) deti nútené počas obdobia nacistických perzekúcií nosiť.

                                                                                                                                    Mgr. Zuzana Krajčírová

sutaz - Hodina s Ekostopou17.10. – 21.10. 2022: Týždeň zdravej výživy

Deti si zábavnou formou osvojili zásady správnej a vyváženej stravy, zorientovali sa v zložení potravín a v správnom spôsobe ich konzumácie. Cieľom bolo tiež oboznámiť žiakov s rizikami, ktoré so sebou nesprávna výživa prináša.

Exkurzia Justičného paláca

Dňa 16.11.2022 sa žiaci ôsmeho ročníka v rámci vyučovania Občianskej náuky zúčastnili exkurzie Justičného paláca. Hneď v úvode nás privítali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí skontrolovali stav našich vreciek a batohov prostredníctvom detektoru kovov. Všetci sme sa museli tejto kontrole podrobiť pred vstupom do budovy. Po kontrole sa nás ujal hovorca Krajského súdu pán Adamčiak, ktorý nás milo privítal a usmernil do pojednávacej miestnosti. Od pána hovorcu a pani sudkyne sme si vypočuli prednášku, kde nás oboznámili s činnosťou Okresného súdu a Krajského súdu. Po prednáške sa žiaci pýtali zaujímavé otázky. Na záver sme si prezreli pojednávaciu miestnosť a nemohla chýbať ani spoločná fotka s pánom Adamčiakom. Táto skúsenosť bola plná užitočných informácií.

                                                                                                                                          Mgr. Emília Hasáková

V piatok 11.11.  sa  žiaci 4.ročníka zúčastnili exkurzie v planetáriu v Brne.  Počas pestrého  programu sa deti dozvedeli veľa nových informácii o vesmíre. Zaujímavý bol aj  3D film o kozmonautovi . Deti si poprezerali ďalekohľady a na záver si zakúpili rôzne darčeky s vesmírnou tematikou.  Zážitkom bola pre nich aj cesta autobusom  a kontrola pri prechádzaní cez hranicu. Exkurzia bola super.

V týždni od 7.11. – do 11.11.2022 sa uskutočnila online súťaž „Informatický bobor“.  Žiaci súťažili  v 4 kategóriách podľa veku.

Úspešnými riešiteľmi boli v kategórii „Drobec“ Adam Vilam Švec3.B

a v kategórii „Bobrík“ Ema Chovancová zo 4.A.

                                                                                                                          Srdečne blahoželáme.

Centrum voľného času Považská Bystrica - ❗️Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) ℹ️ Zmeny v usmernení nastávajú v nasledujúcich bodoch: Priebeh olympiády: Samotná súťaž bude prebiehať na stránke www.onlineolympiady.sk, kde žiak

Dňa 13.10.2022 sa konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.

Olympiáda zo slovenského jazyka je organizovaná ako postupová súťaž a je vyhlasovaná každoročne ministerstvom školstva. Jej cieľom je prehlbovať, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov v materinskom jazyku a zvýšiť záujem žiakov o vzdelávanie sa v slovenskom jazyku a literatúre.

Súťaž prebiehala online formou a zúčastnili sa jej žiaci 8. a 9. ročníka: Lenka Čiliaková, Adela Včelková, Michael Mráz, Nina Blažková, Lenka Orgoňová a Daniela Skalová. Všetci naši súťažiaci boli úspešnými riešiteľmi a do okresného kola postúpila Adela Včelková z 8.A.

Blahoželáme súťažiacim za úspech a ďakujeme Adele Včelkovej za reprezentáciu našej školy                    v okresnom kole v Senici, ktoré sa konalo dňa 10.11.2022.

                                                                                                         Mgr. Emília Hasáková

Medzinárodný deň školských knižníc Základná škola Lipová, Spišská Nová VesMedzinárodný deň školských knižníc

Štvrtý októbrový pondelok je už tradične vyhlásený za Medzinárodný deň školských knižníc. Táto tradícia sa zachováva od roku 1999, kedy sa prvýkrát konali oslavy školských knižníc, poukázalo sa na ich význam a prínos pri vzdelávaní detí. Knižnice sú miestom, kde sa čítajú knihy, nadobúdajú sa nové vedomosti, ale sa i zabáva.

V duchu zábavy a tvorivosti sme si pripomenuli tento deň aj u nás v škole. Myšlienkou podujatia v školskej knižnici bolo heslo „Cestujeme s knihou“. Knihy sú známe už od nepamäti vo všetkých častiach sveta, a preto sme tému knihy prepojili s témou geografie. Deti zo všetkých tried sa zapojili do aktivít, pri ktorých sa obohatili o nové poznatky týkajúce sa našej krajiny, ale i iných krajín. Šikovnosť a fantázia detí sa ukázala pri vyrábaní záložiek do kníh, „zapichovačiek“ do kvetináčov, čeleniek, pohľadníc, slepých máp či atlasu. Zabavili sa pri skladaní puzzle aj hraní vedomostných kvízov, v ktorých si otestovali svoje znalosti z geografie. Pracovali s encyklopédiami, hľadali v nich zaujímavosti o krajinách a dozvedeli sa mnohé informácie, ktoré môžu zužitkovať na vyučovacích hodinách. Všetky deti si zaslúžia pochvalu za kreatívne výtvory i snahu vynaloženú pri skupinových hrách.

                                                                                                         Mgr. Kristína Vidovičová

V Inchebe odštartovala vesmírna výstava Cosmos Discovery!Cosmos Discovery v Bratislave

Svetovú výstavu kozmonautiky si 25.10.2022 užilo až 5 tried našej školy – 5.A, 6.A, 6.B, 7.A a 7.B. Žiaci videli stovky originálnych artefaktov z USA a Ruska, ktoré boli vo vesmíre, jedinečnú zbierku skafandrov a skutočné modely vesmírnych lodí, raketoplánov či rakiet. V Cosmocampe si žiaci vyskúšali výcvik kozmonautov a zaujímavé 3D-technológie. Spolu so svojimi triednymi učiteľkami mali možnosť previesť sa históriou pilotovaných letov do vesmíru od ich začiatkov až po súčasné a plánované misie. Možno aj oni raz budú súčasťou takýchto misií. Dobývanie vesmíru je hnacím motorom technologického pokroku. Veríme, že i takouto výstavou sme niekoho motivovali k štúdiu matematiky, fyziky a techniky.

                                                                        Mgr. S. Benkovičová a triedne učiteľky 5.A, 6.A, 6.B, 7.A, 7.B

Duálna akadémia - Kladieme maximálny dôraz na reálne požiadavky z praxeDuálna akadémia – stredná škola s budúcnosťou

Digitalizácia, umelá inteligencia, robotizácia a moderné technológie sa stávajú súčasťou každodenného života. Vzdelávacia inštitúcia Duálna akadémia, spoločne so svojou Súkromnou strednou odbornou školou automobilovou z Devínskej Novej Vsi, pripravuje ľudí na moderné pracovné pozície                          v priemyselných spoločnostiach. Dňa 24.10.2022 prišli medzi našich deviatakov zástupcovia tejto školy a oboznámili ich o jednotlivých študijných programoch.

                                                                                                                            Mgr. S. Benkovičová

Halloween GIF on GIFER - by HulladorV piatok 21.10.2022 sa žiaci 8.B triedy vo večerných hodinách stretli v školskej telocvični. Neprišli si zacvičiť, prišli osláviť Helloween. Tak ako sa patrí, v maskách a nechýbala ani strašidelná výzdoba. Do rána sa zabávali na programe, ktorí si pripravili, hlad zahnali koláčikmi a občerstvením, ktoré si na tento večer napiekli. Atmosféru večera dopĺňala hudba na ktorú si strašidlá občas aj zatancovali. Unavení si podriemali na žinienkách a ráno plní zážitkov odchádzali domov.

                                                                                                                      Ing. Emrichová Monika

Kam na SŠ v Trnavskej župe

Žiaci 9.A a 9.B sa zúčastnili akcie Kam na SŠ v Trnavskej župe, ktorá sa uskutočnila dňa 19.10.2022 v Kultúrnom dome v Senici. Na jednom mieste mali možnosť vidieť informačné stánky jednotlivých škôl a sprievodný program, kde sa postupne prezentovali jednotlivé školy. Využili sme aj možnosť zúčastniť sa prednášky o duálnom vzdelávaní. Niektoré zo škôl terajších deviatakov oslovili a veríme, že rozhodovanie o tom, kam na strednú školu, bude pre nich jednoduchšie.

                                                                                                            Mgr. S. Benkovičová a Mgr. V. Studenič

Naši prváci sú už naozajstní školáci.

Začiatok školského roka 2022/2023 je už za nami. Školský rok letí plnou vedomostnou rýchlosťou a naši najmladší spolužiaci sa stali v stredu 12.októbra 2022 naozajstnými žiakmi našej ZŠ Sekule. Imatrikulácia prvákov bola honosná, prišla kráľovná i kráľ, nechýbali ani rozprávkové bytosti, ceruzky a farbičky, no najmä prváci a ich maminky, tatkovia, babičky, dedkovia, súrodenci a kamaráti, ale i pani učiteľky. Nálada bola jesenne príjemná a bolo cťou úplne všetkým sa tohto krásneho aktu zúčastniť. Každý prváčik splnil všetky úlohy od kráľovského páru na výbornú a práve preto získali tú najlepšiu vstupenku do svojej školy – boli pasovaní za úplne naozajstných školákov.

Milí naši naozajstní školáci, prváci.

Prajeme Vám veľa vedomostí, nádherné písmenká, ale i čísla, veľa kamarátov, nádherných zážitkov, tých naj učiteľov, jednoducho len to najlepšie.

Vitajte medzi nami.

                                                                                                              Vaša ZŠ Sekule

Žiaci 9. ročníkov sa vybrali vo štvrtok 13.10. na exkurziu do neďalekej obce Borský Mikuláš. Cieľom ich cesty bola návšteva rodného domu Jána Hollého. Rodný dom svojím autentickým zariadením realisticky dokumentuje prostredie, v ktorom sa básnik narodil, prežíval svoje detstvo a kam sa aj v neskorších obdobiach vracal ako študent a kňaz. Žiaci si popozerali pamätnú izbu, dozvedeli sa zaujímavé informácie o živote, ale aj o tvorbe tohto významného básnika.

Z centra obce sme sa presunuli k pamiatke ľudovej architektúry, slamenému domčeku, ktorý pochádza z 19. storočia. Ide o menší sedliacky dom postavený z dusanej hliny so slamenou krytinou.

Poslednou zastávkou v obci bola návšteva obľúbeného miesta Jána Hollého- „Ságelská studnička“. Toto miesto učarovalo Jánovi Hollému natoľko, že ho inšpirovalo k napísaniu jednej z najkrajších ód „Na Ságelskú studienku“.

Príjemnú exkurziu sme ukončili prehliadkou Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach. Vďaka pátrovi, ktorý nás sprevádzal, sa žiaci dozvedeli viac o histórii baziliky, obrazových pamiatkach a tiež mali možnosť popozerať si aktuálne prebiehajúcu výstavu fotografií.

                                                                                                                                Mgr. Vidovičová

Kovo GIFs - Get the best GIF on GIPHYEnvironmentálna exkurzia Živá voda Modrá a KOVOZOO Staré Město

V piatok 7.10.2022 sa žiaci 6. a 7. ročníkov zúčastnili environmentálnej exkurzie „ Živá voda Modrá a KOVOZOO Staré město“.

V Modrej sme navštívili expozíciu jazera, kde sme mali možnosť sledovať typické fungovanie živočíchov v ich prirodzenom prostredí. Je hlboké 6,5 metra a žijú tu všetky typické druhy rýb pre tento región. V hĺbke 3,5 metra pod hladinou vody sa nachádza osem metrov dlhý a dva metre široký tunel, kde sme si obzreli ako to vyzerá z pohľadu ryby. Medzi lákadlá patrí aj nasadená Vyza veľká, ktorá je považovaná za najväčšiu sladkovodnú rybu. Na záver sme sa poprechádzali náučným chodníkom s vyhliadkovou vežou, ktorý vedie k praturom ( Tur divý) – čo je predok nášho tura.

V druhej časti exkurzie sme navštívili KOVOZOO Staré Město. Najskôr sme sa vláčikom STEELINKA povozili po areáli na spracovanie všetkých druhov odpadu. Pán vodič nám zábavnou formou priblížil, ako sa u nich odpad spracováva. Po odbornom výklade sme si prezreli vyše 300 zvierat vyrobených z kovového odpadu. Zabavili sa v bludisku, pozreli sme si pavilón veteránov, nakúpili suveníry, občerstvili sa v miestnej kaviarni a exkurziu sme ukončili na pirátskej lodi Naděje a okolie sme pozorovali z majáku Šrotík.

Ing. Monika Emrichová

 

 

V dňoch 28.9. a 29.9. boli žiaci šiesteho ročníka počas hodiny biológie na prírodovednej prechádzke v okolí školy, v obci. Zamerali sme sa na dreviny, ihličnaté a listnaté stromy. V minulom školskom roku sme sa učili určovať základné listnaté stromy – lipa, javor, breza, buk a dub, aj základné ihličnaté stromy – borovica, smrek, jedľa a smrekovec opadavý.

Vyskúšali sme si, ako nám to ide priamo v prírode, čo si treba všímať a ktoré znaky pozorovať.

                                                                                                     Mgr. Jana Brečková

DEŇ BEZ ÁUT – 22.9.2022 

Európsky týždeň mobility oslávili žiaci ZŠ Sekule záverečným dňom, presnejšie 22.septembrom 2022, ktorý nesie názov Deň bez áut. Už pred pol ôsmou ráno, napriek tomu, že vonku bolo chladnejšie, prichádzalo veľa našich žiakov „pešobusom“, prípadne využili vlastný pohon, teda prišli na bicykli. Bolo naozaj úžasné pozerať sa, ako to v tento deň vyzeralo úplne, ale úplne inak. Dospeláci sprevádzali pešo našich najmladších žiakov, starší žiaci kráčali so svojimi mladšími súrodencami, kamaráti spolu na bicykloch.... Bol to také iné ráno, tešili sa takmer všetci.  

Pešo a na bicykli prišlo do školy vo štvrtok 22.9.2022 245 žiakov, čo je číslo parádne. Okolo školy takmer žiadne auto a všetci boli aj tak spokojní, lebo si splnili cieľ, ktorý chceli. Všetkým, ktorí sa zapojili do výzvy Dňa bez áut patrí veľká pochvala, ale tiež sladká odmena. 

                                                                                                                                       Ďakujeme.  

22.9.2022 navštívili našu školu hasiči z Moravského Svätého Jána. V zaujímavej besede žiakov I.stupňa oboznámili s tým ako hasiči pomáhajú ľuďom  v rôznych situáciách – či už je to pri hasení požiarov, ale aj záchrane ľudí z nebezpečných situácií. Svoje rozprávanie obohatili ukážkami výstroja a  predvedením záchrany z rôznych nebezpečenstiev. Deti si z besedy odniesli nové poznatky a veľa zážitkov.

Po dvoch rokoch pandémie a obmedzení sme tento školský rok začali tradične. Žiaci sa sústredili v átriu školy, kde sme spoločne privítali nových prváčikov. Tí ako každý rok, trocha nesmelí, prišli do školy v sprievode svojich najbližších.  Ihneď po príchode sa ich ujali triedne pani učiteľky.

Ako prvá sa všetkým prihovorila pani riaditeľka Trajlínková. Následne prítomných pozdravili starostovia obcí pán Krajčír a pán Emrich. Po úvodných slovách sa následne všetci žiaci odobrali do svojich tried, kde sa od triednych učiteľov dozvedeli, čo ich v najbližších dňoch čaká.

V novom školskom roku želáme všetkým veľa síl a trpezlivosti pri čerpaní nových vedomostí.

Kontakt

 • SPOJENÁ ŠKOLA, SEKULE 119
  908 80 Sekule 119
 • Kancelária: 034/7770 232,
  0917 324 010
  Riaditeľka: 0911 423 456
  Zástupkyňa: 0911 756 456

Fotogaléria