Navigácia

Školský rok 2015/2016

Čo je u nás nové

 

 Divadelné predstavenie

Žiaci 6. ročníka (K. Markovičová, V. Faltýnková, K. Škrabáková, A. Zajíčková, M. Muškátová, L. Húšeková, M. Polláková, M.Hévizi a M. Valášek) pripravili divadelné predstavenie Červená Čiapočka. V júni zahrali predstavenie žiakom Materskej školy v Sekuliach  a tiež žiakom Základnej školy v Sekuliach. Žiakom patrí veľké poďakovanie, keďže predstavenie nacvičovali vo svojom voľnom čase.

                                                                                                                        Mgr. Barbora Michálková

 Divadelné predstavenie na hodine slovenčiny

     Tak, ako to už býva zvykom, i v tomto školskom roku sa žiaci 9. A a 9. B triedy „popasovali“ s dramatickou tvorbou v učive literatúry. Aspoň na chvíľu sa z nich stali viac či menej úspešní herci, kostyméri, režiséri,...

     Divadelné predstavenie tragédie Rómeo a Júlia sa striedalo s veselohrou Ženský zákon.

     Školský rok v literatúre sme teda zakončili veselo i so smútkom. Perfektné výkony niektorých deviatakov sa striedali s menej úspešnými prejavmi.

      Deviatakom prajeme, aby v tom skutočnom živote bolo viac veselosti, ale aj smútok a zodpovednosť patrí k životu.     

                                                                                                                  Mgr. Daňková

Výlet 8.A do Tatralandie.

V dňoch 9.-11.júna 2016 sa všetci žiaci 8.A zúčastnili výletu do Liptovského Mikuláša. Po ceste rýchlikom sme sa ubytovali v penzióne a vydali sa na turistickú vychádzku zLiptovskej Ondrášovej do okolia. Mali sme krásny výhľad na Tatry, najmä na Kriváň.

Druhý deň sme celý venovali pobytu v aquaparku Tatralandia. Počasie nám prialo a mnohí sa do večera pekne opálili. Najmä si však užili bazény, vírivky, tobogány, ale aj gastronomické špeciality. Užili sme si ozaj veľa zábavy. Po návrate do penziónu sme sa príjemne unavení hrali badminton, karty alebo len tak oddychovali.

V posledný deň sme navštívili mesto Liptovský Mikuláš. Prezreli sme si Múzeum Janka Kráľa. Zaujali nás najmä rekvizity z nakrúcania filmu o Jánošíkovi (filmové kostýmy, šibenica s hákom, na ktorom visel Juraj Jánošík). V podzemí sme navštívili mučiareň s derešom, španielskou čižmou a inými exponátmi. Nemali to ľudia ani v minulosti ľahké. Výlet sa nám vydaril, prispel k utuženiu kolektívu a dal nám veľa krásnych spomienok.

                                                                                 Jana Škrabáková, Barbora Trajlinková a Soňa Chválová

V pondelok 6. júna 2016 navštívili žiaci 1. ročníka Abeland - Gazdovskú dedinku pri Lozorne. Hneď pri príchode do dedinky ich privítal kráľ so svojimi vernými. V samotnej dedinke boli deti rozdelené do troch skupín. Postupne sa zoznamovali so životom ľudí v stredoveku:

  • spoznávali liečivé bylinky,
  • vlastnoručne vyrábali  z hliny nádoby,
  • vyskúšali si, ako sa z obilia namelie múka,
  • z pripraveného cesta upiekli chlebík a pletenku, ktorú potom s chuťou zjedli.

 

Po malej oddychovej prestávke sa zoznámili s výzbrojou v stredoveku. Strieľali z luka aj praku.  Zážitkom pre deti bola jazda na živom koníkovi. A ako správni bojovníci museli dobiť pevnosť a oslobodiť zajatca.

Po tvrdom boji nasledovala zaslúžená odmena v podobe chutného obeda.

 Vo štvrtok 02.06.2016 sa žiaci 9. a 8. ročníkov zúčastnili environmentálnej exkurzie v Národnom parku Donau – Auen.

Prvou zastávkou bolo najväčšie hniezdisko bociana bieleho v Európe v Marcheggu. Žiaci mali možnosť prostredníctvom ďalekohľadu z vyhliadkovej veže nazrieť priamo do bocianieho hniezda a pozorovať mláďatá.

Hlavným cieľom exkurzie bol zámocký ostrov a zámok Orth, ktoré sú súčasťou národného parku. Na relatívne malej ploche mali žiaci možnosť zblízka zažiť typické biotopy, zvieratá a rastliny riečnych mokradí. V rámci prehliadky sa zoznámili s korytnačkou močiarnou, prezreli si rybník s obojživelníkmi, hotel pre hmyz, staré rameno Dunaja, zrašelinovatený dub , pozorovateľňu pod vodou a pozdravil nás aj syseľ. Mladí výskumníci sa vybláznili na prírodných ihriskách, kde absolvovali cestu po  kolovej cestičke cez vodu a visiaci most, čo bolo príjemným spestrením vychádzky. V zámku je nainštalovaná multimediálna výstava v 4 miestnostiach a hravou formou poskytuje návštevníkom informácie o histórii jeho vzniku, ekologické zvláštnosti i súčasnú situáciu národného parku,  napríklad aj prostredníctvom divadielka.

Počas celej  exkurzie sa žiakom venovali  a podávali odborný výklad  pracovníci  inštitútu aplikovanej ekológie -  Daphne.

                                                                                                                  Ing. Monika Emrichová

        

V piatok (27.5.2016) žiaci 9.B triedy prežili pekný slnečný deň „aj na Dunaji“. Loďou sa previezli na Devín a prezreli si našu Národnú kultúrnu pamiatku. Z výšky hradu bol krásny výhľad, zaujal aj pohľad na sútok riek Dunaja a Moravy, spiatočná plavba, občerstvenie v Auparku a návrat vlakom domov.

                                                                                                       Mgr.Brečková, Mgr.Michálková

  Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bojnice erb Školský výlet do Bojníc

24. 5. 2016 sa žiaci 5. ročníka spolu so žiakmi 7. B triedy vybrali na výlet do Bojníc. 

            Ráno sme všetci vstali do upršaného dňa a vidina slnečného dňa sa postupne vzďaľovala, nakoľko cesta autobusom bola sprevádzaná hustým dažďom. Množstvo tmavých mrakov sa zoskupovalo i nad Bojnicami. No, len čo sme vystúpili v Bojniciach z autobusu, mraky sa rozplývali a začalo vykukovať i slniečko.

            Všetci sme si prezreli nádherné priestory Bojnického zámku, po ktorom nás previedla pani sprievodkyňa. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí o jednom z najkrajších zámkov Slovenska.

            Po krátkej prestávke s občerstvením viedli naše kroky do bojnickej ZOO. Mali sme ju na takmer 3 hodiny skoro celú len pre nás. So záujmom sme si prezreli všetky zvieratká, mnohé sme si i vyfotografovali, aby sme mali pamiatku na perfektne prežitý deň.

                                                          Mgr. Daňková, Ing. Emrichová  + žiaci V. + VII.A

 V dňoch 19.5.- 21.05.2016 sa žiaci 8.B triedy zúčastnili školského výletu na Záhorí. Strávili  tu dva dni plné športu, zábavy a radosti.Využívali športoviská VTSÚ, kde si  mohli zahrať futbal, volejbal , ale aj sa vyšantiť  na veľkých preliezkach. 

 

                                                                                                                    Mgr. Krajčírová

     Školský výlet 9. A

Miestom nášho výletu bola malebná obec Papradno, ktorá sa nachádza blízko Považskej Bystrice. Je predposlednou obcou Papradňanskej doliny pod Malým a Veľkým Javorníkom. Krásna príroda s kopcami, ale aj koliba Papradno nás všetkých očarila. Mohli sme sa povoziť na koníkoch a stali sme sa na chvíľu malými žiakmi na preliezkach, hojdačkách, šmýkačkách a trampolíne.

Druhý deň výletu sme absolvovali nenáročnú  túru na hrad Považské Podhradie s peknou vyhliadkou na okolitú krajinu. Poobede sme zrelaxovali vo welnes v Nimnici a kalórie sme doplnili na miestnom salaši.

V piatok sme pomohli pani majiteľke penziónu a koliby otvoriť Bačovu cestu (začiatok salašníckej sezóny).

                                                                                                                    Ing. Knotková, Mgr.Michová

                                                                 

Vo štvrtok 19. 05. 2016 sa žiaci 7. B triedy zúčastnili turisticko – športového výletu na Železnej studienke. Po upršaných chladných dňoch bol tento štvrtok slnečný a pekný, takže sme spolu so žiakmi strávili krásne dopoludnie. Využili sme športový areál a krásnu prírodu naokolo. Cestovali sme vlakom a nechtiac sme zažili i meškanie, pretože sa pokazil rušeň – „realita v priamom prenose“. Môžeme s kľudným svedomím povedať, že naši siedmaci sú veselí, kamarátski a športovo naladení.

                                                                                                                                    Ing. Motlíková, Mgr. Michálková

 JA Základy podnikania

Prostredníctvom tohto programu sa naši piataci dozvedeli veľa nových informácií o fungovaní podniku v systéme slobodného podnikania. Žiakom sa počas 5 týždňov venoval náš bývalý žiak Martin Čulen, t. č. študent Strednej odbornej školy podnikania. Vysvetlil deťom teoreticky i prakticky 5 hlavných tém z podnikateľského prostredia. Žiaci boli obohatení  o vedomosti v oblasti matematickej gramotnosti.

PENIAZE

Hravou formou sa zoznámili so svetom financií. Dozvedeli sa, odkiaľ sa  v rodine berú peniaze, čo všetko treba zaplatiť a aj ako ušetriť. Spoznli mnohé spôsoby použitia peňazí a základné princípy hospodárenia.

ORGANIZÁCIA

Dozvedeli sa, čo je potrebné pre podnikanie, aký význam má vzdelávanie pre prípravu pracovníkov a manažérov, budú vedieť vymenovať náklady spojené so založením podniku či rozlíšiť 3 základné formy podnikateľskej organizácie alebo vlastníctva.

MANAŽMENT

Budú schopní rozoznať typické manažérske rozhodnutia, rozlišovať vlastnosti, na ktoré zamestnávatelia kladú dôraz pri výbere zamestnancov. Krátky test im ukázal, na ktoré zamestnanie by si sa už teraz hodili a spoločne s konzultantom sa zahrali na prijímací pohovor do zamestnania.

VÝROBA

Na vlastne koži si vyskúšali rozdiel medzi  kusovou a hromadnou výrobou, vypočítali produktivitu práce, zadefinovali dôležité pojmy súvisiace s výrobou a popísali, ako produktivitu práce ovplyvňujú manažérske rozhodnutia.

MARKETING

Čo je to marketing, čo všetko toto slovo skrýva? Dozvedeli sa, prečo je reklama dôležitá, aké druhy reklám poznáme  a mohli si vyskúšať, či by boli dobrými predajcami.
 

Deti program veľmi zaujal a kladne ocenili zaujímavé aktivity s lektorom Maťom.

Vedomosti z tohto projektu si otestujú v celoslovenskom kole súťaže JA Základy podnikania v Bratislave.

 

Správa z exkurzie

     Dňa 9. 5. 2016 sa žiaci 7. A a 7. B triedy zúčastnili exkurzie do Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave.

     Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) je špecializovaná organizácia vykonávajúca hydrologickú a meteorologickú službu na národnej aj medzinárodnej úrovni. SHMÚ monitoruje kvantitatívne a kvalitatívne parametre stavu ovzdušia a vôd na území Slovenskej republiky, zhromažďuje, overuje, hodnotí, archivuje a interpretuje údaje a informácie o stave a režime ovzdušia a vôd, popisuje deje v atmosfére a hydrosfére, tvorí a vydáva meteorologické a hydrologické predpovede, výstrahy a informácie. Údaje, informácie a výsledky štúdií poskytuje užívateľom a verejnosti.

     Exkurzia sa uskutočnila na pracovisku Odboru meteorologické predpovede a výstrahy, bola spojená s výkladom meteorológa  P. Beránka.

     Pozreli sme si aj meteorologickú záhradku, v ktorej sú rôzne meteorologické prístroje, snímače rôzneho druhu (napr. na meranie teploty a vlhkosti vzduchu, zrážok, smeru
a rýchlosti vetra, ...) Prístroje sú klasické aj automatické.

     Exkurzia bola i vďaka priaznivému počasiu veľmi príjemná a zaujímavá.

                                                                                     Ing.Valéria Motlíková, Mgr.Barbora Michálková

Preventívne programy pre žiakov 4. a 3. ročníka

15. marca 2016  sa uskutočnil na našej škole preventívny program pre žiakov 4. ročníka. Program pod názvom Mediálna výchova bol zameranýna prevenciu závislosti na inernete. Pozostával z viacerých aktivít približujúcich žiakom pozitívne i negatívne stránky využívania virtuálneho priestoru, ozrejmoval nástrahy a pomáha predchádzať rizikovému správaniu sa žiakov vo virtuálnom priestore. Žiaci sa o ponúkané témy zaujímali, diskutovali a prinášali aj svoje osobné skúsenosti.

V dňoch 23. marca a 30. marca 2016 sa pod názvom Dobrodružné príbehy o detskej duši. realizoval program pre žiakov 3. ročníka. 

Žiaci sa zážitkovou formou práce v skupine zamerali na nasledovnú problematiku:

1. uvedomovania si pravidiel v našej spoločnosti, dôležitosti ich rešpektovania a dodržiavania;

2. priateľstvo a kamarátstvo medzi deťmi v triede.

Deti spolupracovali bez problémov, do pripravených aktivít sa zapájali spontánne bez výraznejších ťažkostí.

Na základe získaných skúseností a odozvy od detí možno konštatovať, že takáto štruktúra preventívneho programu imvyhovuje. Prosterdníctvom neho sa u detí rozvíjajú dôležité sociálne zručnosti, ktoré sú významné pre ich ďalšie bezproblémové fungovanie v spoločnosti.
 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt blesky Ako vyzerá fyzika v bežnom živote, o tom sa mohli presvedčiť žiaci 8.B, ktorí sa 8. 4. 2016 zúčastnili exkurzie v zábavnom  vedeckom parku VIDA v Brne. Na ploche skoro 5000 m2  na nich čakalo vyše 150 interaktívnych exponátov, ktoré boli rozdelené na celky: Planéta, Civilizácia, Človek a Mikrosvet. Tie si mohli postupne vyskúšať. Okrem toho si overili svoje vedomosti a kreativitu pri konštruovaní „dráhy na rozozvučanie rolničky“. V závere si v Divadle vedy prezreli predstavenia, ktoré sa venovali bleskom a všetkému, čo s nimi súvisí.

                                                                                                         Ing. V. Motlíková

  Exkurzia deviatakov

 

Dňa 7. 4. 2016 sa žiaci  9. A a 9. B, zúčastnili odborných exkurzií z chémie a slovenského jazyka a literatúry.

V Prietrži – vo firme PETRUS PAPIER, s.r.o. – si prezreli bezodpadovú technológiu,  pri ktorej sa vyrába ručný papier z bavlny bez použitia chemických látok. Počas tejto exkurzie si vypočuli históriu papiera, zoznámili sa s rôznymi surovinami, z ktorých sa papier kedysi vyrábal, s rôznymi spôsobmi dnešnej výroby a možnosťami využitia papiera. V závere si mohol každý sám vyrobiť svoj originálny list papiera obohatený kvetmi.

Po exkurzii v papierničke sme sa autobusom presunuli do Hlbokého, kde deviataci absolvovali prehliadku  Pamätnej izby J. M. Hurbana. V zrekonštruovanej expozícii si zopakovali všetky známe informácie o našom štúrovcovi J. M. Hurbanovi a dozvedeli sa aj zaujímavosti z jeho osobného i profesijného života a vtedajšej situácie na Slovensku. Po prehliadke sme ešte navštívili i miesto posledného odpočinku J. M. Hurbana, kde stojí na jeho počesť mohyla, ktorú navrhol architekt Dušan Jurkovič. Táto dominanta v Hlbokom je 12 metrov vysoká a je postavená zo spišského travertínu. Hurbanove telesné pozostatky boli zo starého hrobu exhumované a uložené do mohyly, ktorá stojí na mieste, kde už raz mal J. M. Hurban hrob vykopaný.    

                                                                                                             Ing. V. Motlíková, Mgr. H. Daňková     

Marec mesiac knihy

Žiaci 4. A si pripravili  pre prvákov a druhákov zábavnú hodinu o  ľudových rozprávkach.  Deti  hádali názvy  rozprávok, rozpletali popletené rozprávky, pripomenuli si spoločne  význam dobra a zla .  Na  záver  im  štvrtáci prečítali ľudovú rozprávku Janko Hraško a deti  sa  zahrali na ilustrátorov a nakreslili pekné obrázky. Žiaci spolu prežili veselú hodinu .

 

Návšteva  knižnice v Moravskom Svätom Jáne

Žiaci prvého stupňa navštívili počas mesiaca marec knižnicu v Moravskom Svätom Jáne. Pani Mišovičová si pre nich pripravila rôzne aktivity a vysvetlila deťom, ako funguje knižnica. Prečítala im rozprávku, o ktorej sa spoločne porozprávali a vymysleli si aj vlastné príbehy. Na záver si poprezerali knihy. Návšteva sa deťom veľmi páčila. Prežili spolu pekné dopoludnie pri knihách.

 

Vianočné divadielko

Žiaci 4. A  si pripravili pre deti malé vianočné prekvapenie. Nacvičili krátke divadielko: Snehová kráľovná a čertíci. Všetkým sa divadielko páčilo a štvrtáci si vyslúžili veľký potlesk.

 V pondelok 21.12 . 2015 si prišli pozrieť našu Snehovú kráľovnú , vločky a čertíkov škôlkari z materskej školy zo Sekúľ. Po divadielku prišiel medzi nich aj  Mikuláš, ktorý im rozdal sladkú odmenu.

Dňa 9. decembra členka Policajného zboru v Senici kpt. Mgr. Jana Dujková pripravila pre žiakov 1.-3. ročníka zaujímavú besedu, zameranú na bezpečnosť na ceste. Žiaci pozorne sledovali jej rozprávanie a aktívne sa zapájali do rozhovoru. Pozreli si aj videá, ktoré boli zamerané na správanie detí na ceste.

Mikulášska vybíjaná

Dňa  4.12. medzi nás opäť prišiel  Mikuláš. Žiaci si už tradične zmerali  svoje športové výkony vo vybíjanej. Každá  trieda chcela zvíťaziť. Turnaj ukončil Mikuláš s čertami a anjelmi, rozdal deťom diplomy a sladkú odmenu.

Výsledky Mikulášskeho turnaja:

1.skupina

1.miesto

2.A

 

2.miesto

2.B

2.skupina

1.miesto

4.B

 

2.miesto

3.A

 

3.miesto

4.A

 

4.miesto

3.B

 

V mesiaci november sme so štvrtákmi preberali na náboženskej výchove tému o Svätom písme. Počas hodiny skrsla u žiakov 4. A myšlienka, či by nebolo možné vytvoriť na Bibliu nejaký pekný obal. Po starostlivom premeraní školskej Biblie sa niekoľko žiakov podujalo  na domácu výrobu obalu. O týždeň neskôr svoje nádherné výtvory priniesli Nadja Mišovičová, Barborka Chmelová, Marek Bartal a Mathias Muškát. Výsledky ich práce si môžete pozrieť v galérii. Tri obaly mali normálnu veľkosť a jeden bol miniobal vo veľkosti zápalkovej škatuľky.

                                                                                                               Mgr. Surový Martin

 

Naj ...kniha

 

V rámci  Medzinárodného  dňa školských knižníc bola aj tento rok vyhlásená súťaž pre žiakov prvého stupňa s názvom : Naj ...kniha. Úlohou detí bolo vyhľadať najstaršiu, najťažšiu, najtenšiu, najmenšiu, najoriginálnejšiu, najhrubšiu, najväčšiu knihu. Vyhodnotenie súťaže prebehlo 25. novembra v školskej v knižnici. Každá trieda chcela zvíťaziť práve s tou svojou knihou. Po dlhom pátraní to skončilo takto :

Najstaršia kniha 4.A
Najťažšia kniha 4.A
Najtenšia kniha 2.A
Najmenšia kniha 2.A
Najoriginálnejšia kniha 3.A
Najhrubšia kniha 1.B
Najväčšia kniha 3.A  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Víťazom  blahoželáme!  

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ľudové ornamenty ĽUDOVÉ TRADÍCIE

Tradičná ľudová kultúra je neoddeliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. No, v dnešnej modernej dobe sa ľudové zvyky, tradície dostávajú vo veľkej miere do úzadia.  Žiaci 8.A a 8.B si ich na hodinách výchovy umenia s p. učiteľkou Vaculkovou pripomenuli formou krátkych divadelných predstavení, v ktorých predviedli TRADIČNÚ ĽUDOVÚ SVADBU, VYNÁŠANIE MORENY A DOŽINKY. Úlohou žiakov bolo rozdeliť si roly, pripraviť si scenár, rekvizity a kostýmy. Hoci sú mladí a o niektorých zvykoch a tradíciách ani len netušili, zhostili sa tejto úlohy bravúrne. Za svoju prípravu si zaslúžia veľkú pochvalu. 

                                                                                                                                        ( viď fotogaléria )

Dňa 13.11.2015 mali žiaci 5. ročníka besedu s členkou Policajného zboru v Senici kpt. Mgr. Janou Dujkovou. Beseda bola zameraná na bezpečné správanie detí v rizikových situáciách a na vedenie  k zodpovednosti. Žiaci besedovali aj o nebezpečenstve šikanovania a o možných rizikách rôznych závislostí.

 

Dňa 23.októbra 2015 pri príležitosti Mesiaca úcty k starším navštívili žiaci 2.A Domov dôchodcov v Moravskom Svätom Jáne, aby krátkym programom  a malými darčekmi, ktoré vyrobili žiaci 4.A potešili obyvateľov Domovinky. 

 

  Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.  Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý.

                                                                                                Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi.

Október je mesiacom úcty k starším ľuďom, ktorý sme sa  rozhodli uctiť i my - žiaci našej školy. V utorok ( 27.10 ) sa ôsmaci a deviataci vybrali na návštevu s darčekmi, ktoré sami s radosťou vyrobili. Nech našim dôchodcom v klube pripomínajú, že ich máme radi, v úcte a potrebujeme ich. Môžeme povedať, že toto  stretnutie generácií bolo veľmi milé, spontánne a veselé. Ako správne a dobré  starké nám navarili sladký čajík a pripravili chutné chlebíčky – určite s láskou. Pochopili sme, ako je dobré a potrebné vzájomne sa stretať.

Veľa zdravia, radosti a Božieho požehnania do ďalších rokov, naši starkí!

                                                                                            Učiteľky Vaculková, Brečková a vďační žiaci ZŠ Sekule

13. a 27. októbra  absolvovali žiaci ôsmych  ročníkov preventívny program "Zbytočne neriskuj !", ktorý pre nich pripravili pracovníci CPPPaP v Senici v spolupráci s koordinátorkou prevencie.

Angličtina trocha inak.

Dňa 28.10.2015 sa hodina v piatom ročníku zmenila na  „Halloweensku party“. Deti si priniesli masky, malé občerstvenie a spolu riešili rôzne úlohy na tému Halloween. Všetci sa výborne zabávali a vôbec si neuvedomili, že sa vlastne učia.

                                                                                                                              Ing. Knotková, Mgr. Krajčírová

 Jabĺčkový deň

21.  október patril ako každý rok na našej škole jabĺčkam. Hneď ráno čakala naše deti jabĺčková hliadka / naše štvrtáčky / , ktorá rozdávala každému žiakovi  jabĺčka a pečiatky do žiackych knižiek. Celý deň sa deti prvého stupňa venovali  jabĺčkam. Riešili jabĺčkové príklady , rozprávali si o dôležitosti konzumácie jabĺk pre zdravie. Počas dňa si žiaci pochutnávali na jabĺčkových koláčoch , ktoré pre nich pripravili ich mamičky a babky. Naše pani kuchárky pre deti pripravili krásnu výstavku z jabĺčok. Prežili sme pekný  a hlavne zdravý deň.  

 

Jeseň pani bohatá

Jabĺčkový deň žiaci prvého stupňa  ukončili jesenným poobedím. Odrazu    bola chodba plná listov , gaštanov a tekvíc. Pustili sa spolu do práce a spoločne s pani učiteľkami a rodičmi vytvorili krásnu jesennú výzdobu. Na pomoc im prišli aj naši siedmaci. Celé poobedie sa nieslo heslom :

Jeseň pani bohatá , farbí stromy do zlata....  

 

Štafetový beh  zdravia

Dňa 9.10. sa žiaci prvého stupňa rozhodli urobiť niečo pre svoje zdravie a zúčastnili sa štafetového behu na umelom ihrisku. Každý žiak zabehol symbolicky  jeden okruh a odovzdal  štafetu svojim spolužiakom.  Víťaza sme síce nemali, ale každý  žiak odchádzal z ihriska  zadychčaný , ale s úsmevom.

Beh sme ukončili s pokrikom : Huráááááááááááá.

 

    Už tradične začiatkom mesiaca október  školský klub obsadil kráľ „Ceruza“ a jeho družina.  V kráľovstve opäť šarapatil škriatok „Polepetko“ a kráľ potreboval pomoc. Na pomoc mu prišli naši prváčikovia. Aby v kráľovstve bolo všetko tak, ako má byť, museli prváci splniť niekoľko úloh. Pri náročných úlohách ich sprevádzali kráľovi pomocníci. Po splnení všetkých úloh čakala našich najmenších zaslúžená odmena. Kráľ ich prijal do „školského cechu“ a odovzdal im „imatrikulačné listiny“. Kráľovi pomocníci odovzdali každému prvákovi mašličku a darčeky,  ktoré boli pre nich pripravené.

    Za pomoc pri príprave a realizácii  imatrikulácie ďakujeme pani učiteľkám Ing. Knotkovej a Mgr. Brečkovej a našim deviatakom. 

 Beseda s Tomášom Rusňákom

     Slovensko sa vďaka prof. MUDr. Vladimírovi Krčmérymu, DrSc., zakladateľovi zahraničných zdravotníckych a humanitných misií v krajinách tretieho sveta, zúčastňuje projektov zameraných na pomoc ľuďom, hlavne deťom, v Ázii, v Afrike, na Haiti,...

     Tomáš Rusňák z obce Závod sa spomínaných misií zúčastňuje už 4 roky. Vo štvrtok, 8. 10. 2015, mali žiaci 9. B triedy a 6. ročníka s Tomášom besedu, kde im porozprával o svojom ročnom pôsobení v Keni (o pár týždňov sa tam opäť vracia), v Sudáne, v Rwande. Žiaci sa dozvedeli o poslaní humanitárnych misií, ale aj o živote detí v spomínaných krajinách, o biede, o zlých životných podmienkach, o krivdách, ktoré sa na deťoch páchajú.

     Dokumentačným materiálom k jeho rozprávaniu bolo i premietanie množstva fotografií. Nie každému je osud detí na periférii súčasnej spoločnosti ľahostajný. Svedčí o tom i príklad prof. Krčméryho a množstva mladých ľudí typu Tomáša Rusňáka – nášho milého hosťa.

                                                                                                                  Mgr. Šrámková

 

                                                                                                                                               

28.9. a 5.10. 2015 absolvovali žiaci druhých ročníkov preventívny program Cesta do krajiny zdravia, ktorý pre nich pripravili pracovníci CPPPaP v Senici.

 

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ľudová architektúra na záhorí    Ako sa žilo kedysi

O tom, že vyučovanie dejepisu nie sú iba samé mená a roky, sa mohli presvedčiť žiaci piateho ročníka. V dňoch 18. septembra až 2. októbra vypracúvali v domácom prostredí projekt s názvom „Ako sa žilo kedysi“. Podstatou projektu bolo vybrať si tému na rozhovor a položiť päť otázok  starým rodičom alebo rodičom. Následne si žiaci odpovede zapísali a spracovali. Po pridaní starých fotografií, obrázkov či kreslených ilustrácií vznikli hodnotné projekty, z ktorých sa dozvedáme o tom, že život v minulosti sa často líšil od toho súčasného.

Zo všetkých prác sme sa rozhodli vybrať tri najlepšie. Komisia v zložení Mgr. Mária Vaculková, Mgr. Mária Šrámková a Mgr. Martin Surový sa napokon rozhodla takto:

Tretie miesto získal žiak Jaroslav Buček s prácou „Ako sa hrávala moja mama“.

Druhé miesto sme udelili žiakovi Šimonovi Dúškovi, ktorý sa pýtal starej mamy a vytvoril projekt s názvom „Ošatenie v minulosti“.

Ako najlepší sme posúdili projekt Davida Kovářa, ktorý spracoval tému „Detstvo mojej babky“.

Trom najlepším srdečne blahoželáme a pevne veríme, že v podobných výkonoch budú pokračovať aj v budúcnosti.

Pri tvorbe projektu bola využitá metóda oral history, ktorá je dnes odporúčaná ako moderná vyučovacia metóda. Ide o získavanie historických informácií od žijúcich pamätníkov. Využitie tejto metódy pomáha žiakom učiť sa správne formulovať otázky, kriticky myslieť pri spracúvaní výsledkov a uvedomiť si hodnotu historických informácií, ktoré sú uchovávané vo forme životných skúseností pamätníkov. Aplikovanie metódy oral history je znakom toho, že naše školstvo sa posúva dopredu a dokáže inovovať edukačný proces.

                                                                                                                                            Mgr. Martin Surový

                     ( viď fotogaléria )

                                                                             

11. septembra bol pre žiakov I. a II. stupňa našej školy pripravený výchovný koncert. Spevák a hudobník "Viktor" pripravil pre nich veľa zaujímavých, zábavných ale aj poučných pesničiek. Žiaci počas koncertu spolupracovali - spievali a aj tancovali.  

 

 

2. septembra sa opäť otvorili brány našej školy a začal sa nový školský rok. Už tradične nových prváčikov priviedli najstarší žiaci našej školy, teda naši deviataci. V tomto školskom roku máme spolu 47 prvákov, ktorí sa budú vzdelávať podľa inovovaného štátneho vzdelávacieho programu. Novinky čakajú aj piatakov, ktorí tiež budú vzdelávaní podľa inovovaných učebných osnov.

V novom školskom roku želáme všetkým veľa síl a úspechov pri získavaní nových poznatkov.

Kontakt

  • SPOJENÁ ŠKOLA, SEKULE 119
    908 80 Sekule 119
  • Kancelária: 034/7770 232,
    0917 324 010
    Riaditeľka: 0911 423 456
    Zástupkyňa: 0911 756 456

Fotogaléria