Navigácia

Školský rok 2012/2013

Čo máme nové

        

V týždni 17. 6. – 21. 6. 2013 sa žiaci 3. A, 3.B a 4. ročníka zúčastnili Školy v prírode v rekreačnej oblasti Radava, penzión Lagaň (pri Podhájskej). Nechýbala ani opekačka, nočný pochod, misia Afganistan (pri ktorej sme sa kúpali oblečení v bazéne), diskotéka, maškarný ples. Boli sme na výlete, kde sme obdivovali vojenskú techniku, tanky, prepravovali sme sa cez rieku Hron kompou.

Zažili sme týždeň plný radosti, smiechu, zábavy.   

Dňa 20. júna 2013 sa ako už tradične na sklonku každého školského roku konalo v Dome kultúry v Senici okresné kolo súťaže Poznaj svoj región. Uskutočnil sa už 9. ročník tejto súťaže o Záhorí a ani tento rok medzi súťažiacimi nechýbalo družstvo ZŠ Sekule. Školu reprezentovali žiaci: Dominika Šimková a Martin Toufar z 9. A, Sára Gajdošová zo 7. ročníka a Viktória Martinkovičová zo 6. A. Konkurencia bola veľká a tak sa naše družstvo po snaživom výkone napokon umiestnilo na 4. – 6. mieste spomedzi 9 družstiev z celého okresu Senica. Vďaka za reprezentáciu školy.

                                                                                                          Mgr. Jana Škrabáková
Ochrana človeka a prírody

V piatok 21. júna sa uskutočnilo cvičenie na ochranu človeka a prírody. Žiaci 1. a 2.ročníka navštívili poľovnícky areál, kde ich privítali miestni poľovníci. Pre deti mali pripravený zaujímavý program. Pán Haššo a Matejovič predviedli deťom poľovníckych psíkov, porozprávali im ako im pomáhajú a ukázali im čo všetko dokážu. Pán Krnáč zasa zaujal deti zaujímavým výkladom o živočíchoch našich lesov a tiež im ukázal poľovnícke trofeje. Medzi tým čo deti sprevádzali naši poľovníci sa chystala pre deti „opekačka“.  Po posilnení chutnými špekáčikmi, si deti ešte zašportovali a obdivovali poľovnícku vzduchovku. Po ceste tam aj späť sme si zopakovali pravidlá cestnej premávky a dopravné značky, zamerali sme sa na významné objekty v našej obci, faunu a flóru  a ochranu ŽP.

Za pomoc sa chceme poďakovať hlavne p. Bartolitsovi, ktorý nám vybavil túto akciu na poľovníckej chate, p. Krnáčovi, ktorý pre nás túto akciu zorganizoval, ale aj p. Haššovi a Matejovičovi, za ich ukážky a trpezlivosť. Taktiež ďakujeme aj našim rodičom, ale i starým rodičom: p. Šimkovej, Čermákovej, Kovalovej, Bolfovej a  p.Pancákovi, ktorí  sa starali hlavne o naše brušká.

 

Školský výlet 5.B

V dňoch 6.- 8. júna 2013 sa žiaci 5. B zúčastnili školského výletu- stanovačky na Tomkoch. Ráno sme sa v plnej zostave a dobrej nálade zišli v Moravskom Sv. Jáne, odkiaľ sme pokračovali na bicykloch cez Trajlínky a Húšky až do cieľového miesta- na Tomky. Tam nás čakalo príjemné a tiché prostredie v areáli chaty, kde sme hneď po príchode začali so stavaním stanov. Po ich úspešnom skonštruovaní sme si doplnili energiu výdatným obedom v miestnej reštaurácii, v ktorej sme mali zabezpečené každodenné stravovanie. Poobedňajší voľný čas si deti vypĺňali rôznymi hrami, ale aj prípravou na večernú opekačku. Výbornú atmosféru večera dotvárali nielen chutné dobroty, ale aj zaujímavé spevácke kreácie detí. V piatok ráno nás po raňajkách čakal výlet do Šaštína. Všetci sme nasadli na svoje dvojkolesové dopravné prostriedky a vyrazili sme. Lesné cesty nás viedli krásnou prírodou, čo určite prispelo k lepšiemu priebehu našej cyklistickej túry. Po príchode do Šaštína sme bicykle odložili a  čaro mesta sme už spoznávali po vlastných. Samozrejme sme neobišli obchody a cukráreň, v ktorej sme doplnili tekutiny a osviežili sa zmrzlinou. Zaujímavou zastávkou v meste bola aj návšteva farmy, kde mali deti možnosť vidieť kone a iné zvieratá. Všetci sme boli spokojní, že aj počasie nám po celé tri dni prialo, a tak sme sa mohli s úsmevom na tvári a peknými zážitkami vrátiť domov.  

                                          Tr. uč. Mgr. Zuzana Krajčírová a uč. Mgr. Kristína Vidovičová

 

Pomaly sa blíži koniec školského roka. Pre deviatakov tento školský rok, tak ako každý, končí prijatím na strednú školu. Do školy mnohí chodia už len zo zotrvačnosti.

          Príjemným spestrením  hodín literatúry  v obidvoch triedach však bolo naštudovanie dramatických výstupov z hier Jozefa Gregora Tajovského – Ženský zákon a Williama Shakespeara – Rómeo a Júlia. Chlapci i dievčatá sa svojich úloh zhostili na výbornú a predviedli vynikajúce naštudovanie výstupov . Súčasťou  naštudovania boli i kostýmy. Takže po škole chodili Dora, Mara i Jano zo Ženského zákona, ale tiež shakespearovskí Rómeo s Júliou.  

                                                                         Mgr. Daňková, vyuč. SJL

Rozlúčkový výlet v deviatke

Trieda 9.A prevzala štafetový kolík  na Agrofarme Charolais v Podkylave  po 6.B a 8.A.  V dňoch  9. - 11. júna  sme si tu  užili  náš posledný školský výlet. Po príchode sme boli všetci  milo prekvapení moderným areálom. Ubytovali nás do drevených chatiek s príslušenstvom.  Nechýbalo tam ani multifunkčné ihrisko, ktoré bolo takmer nonstop obsadené.  Fascinovala nás  aj kolkáreň, vybavená v duchu farmy, jazdiareň i stajne s koňmi. Odvážnejší z nás si jazdu aj vyskúšali.  Vo večerných hodinách sme si užili aj pravú „opekačku“. Celodenná strava bola zabezpečená  v neďalekom penzióne „Adam,“ kam sme sa museli prepraviť „po vlastných“. Tam sme sa vyšantili  v bazéne a vyskúšali si biliard. Po dvoch  prebdených nociach, s množstvom nezabudnuteľných zážitkov, sme sa všetci šťastne vrátili domov.

Verím, že pre dievčatá a chlapcov  boli tieto 3 spoločne strávené dni v Podkylave krásnym zavŕšením štúdia na našej škole. Uvedomovali si totiž, že čas, ktorý tu trávia ešte spolu, sa im už nezávratne kráti. A mne, ako triednej p. učiteľke, dokázali, že sú jeden skvelý a súdržný tím.

                         Triedna učiteľka: Mgr. Slavka Benkovičová    

Angličtina pre starších aj mladších.

Žiaci  deviatych ročníkov si nacvičili divadelné pásmo Popoluška, ktoré odohrali dňa 6. júna 2013 žiakom z prvého stupňa. Takýmto spôsobom sme prispeli k posilneniu zručností v anglickom jazyku. Zábavnou formou si deti precvičili výslovnosť , komunikačné zručnosti a naučili sa i anglické pesničky, ktorými bolo pásmo doprevádzané. Ani mladší angličtinári nezaháľali a deviatakom sa predviedli s riekankami a krátkymi pesničkami.    

                                                                                 12.6.2013, Š. Knotková, uč. ANJ

Dňa 14. júna 2013 sa deti našej školy zúčastnili na divadelnom predstavení v anglickom jazyku, ktoré bolo odohraté v dvoch jazykových úrovniach hercami Martinského divadelného centra. Musím povedať, že herci pripravili deťom pekné zážitky, o čom svedčí aj spätná väzba detí z hodín ANJ, ktoré udelili hercom výbornú. Sebavedomie, ktoré nadobudli deti počas predstavenia sa hneď prejavilo na hodinách, keď mali rozprávať o príbehu Jack and Joe. Chodbami našej školy sa niesli ešte aj v pondelok jednoduché frázy, ktoré boli v príbehu použité. Teším sa, že táto zábavná forma učenia  cudzieho jazyka deti oslovila a zároveň ich motivovala k získaniu nových vedomostí.

                                                                                       Štefka Knotková, učiteľka ANJ

Výlet 6 .A  na Záruby.

Záruby sú najvyšším vrchom Malých Karpát a nachádzajú sa  vo výške 768m. Sme trieda športovo zdatných detí a aj preto sme si tento cieľ výletu vybrali. Nástupnú stanicu sme si zvolili z obce Buková kde nás zaviezol autobus. Výstup aj s malými prestávkami na oddych sme zvládli za päť hodín. Na vrchole Záruby  nás čakal drevený dvojkríž s knihou zážitkov a samozrejme prekrásny výhľad na Záhorie a z druhej strany na vrchy Považia. Po ceste sme mohli nazrieť do útrob zrúcaného hradu Ostrý kameň a tak z výšok zazrieť vodnú nádrž Buková  i ostatnú krásu jarnej prírody. Strávili sme pekný deň plný zážitkov počas ktorého nám výnimočne aj počasie prialo. Odporúčame...

                                                                              12.6.2013, Š. Knotková , triedna 6.A

Výlet  5.A do Skalice.

V piatok 7. júna 2013 sa žiaci 5.A zúčastnili výletu do Skalice. Cestu sme absolvovali vlakom, ktorý je v dobe automobilizmu už pre niektorých celkom vzácnym dopravným prostriedkom. Prezreli sme si národnú kultúrnu pamiatku rotundu sv. Juraja. V Záhorskom múzeu sme obdivovali výstavu o včelárstve na Záhorí. Expozície múzea nám priblížili život našich starých a prastarých rodičov. Mnohé exponáty nám neboli až také cudzie, pretože podobné sa nájdu aj na povalách našich starých rodičov. Skalický Dom kultúry je nezameniteľný  a veľmi sa nám páčil. Našu kondíciu sme si overili pri výstupe na vežu kostola sv. Michala, odkiaľ sa nám naskytol prekrásny pohľad na celé bývalé kráľovské mesto. Viete, že tam je až 15 kostolov, čo je viac ako v Trnave – „Slovenskom Ríme“? Po prehliadke mesta nám dobre padol chutný obed v reštaurácii aj výborná zmrzlina. Potom sme navštívili obchodné centrum  MAX , aby sme potešili našich blízkych nejakým drobným darčekom. V podvečer sme sa v areáli Františkánskeho kostola oboznámili s prípravou chýrneho skalického trdelníka, ktorý má mesto patentovaný v rámci EÚ. Počasie nám prialo a tak sme sa spokojní vrátili domov.   

  Tr. uč. Mgr. Jana Škrabáková a tr. dôverníčka ZRPŠ Mgr. Barbora Trajlinková.

V dňoch 6. – 8. júna 2013 trieda 8.A s pani učiteľkou Motlíkovou a Gašpárkovou úspešne absolvovala šk. výlet na Agrofarme Charolais v Podkylave. Všetko sa to začalo vo štvrtok /6. júna/ráno. Stretli sme sa pred školou, kde sme plní očakávaní netrpezlivo čakali na príchod nášho autobusu. O 8.30 sme vyrazili smer Podkylava – vybavení nielen zásobami všakovakých dobrôt, ale najmä množstvom dobrej nálady. Podkylavu sme si užili už ako šiestaci, preto sme sa tešili ešte viac. Po chladných a daždivých dňoch sme boli milo prekvapení slnečným počasím, ktoré nás v Podkylave privítalo. Športovanie, súťaženie, kúpanie, opekanie, diskotéka, pešie túry za raňajkami, obedom a večerou, spoločné bývanie na chatkách a veľa zábavy – to všetko bol náš spoločne strávený čas.Tieto tri dni nás utvrdili v tom, že PC a internet nie sú jedinými a nenahraditeľnými prostriedkami, ktoré vypĺňajú náš voľný čas a že naša trieda, 8.A, je ozajstný kolektív.

                                                                                                       Žiaci 8. A

Kreatívna angličtina

V dňoch 27.mája  až  29. mája 2013  sa na našej škole konali Dni kreatívnej angličtiny s lektormi z Jazykovej školy Harmony – Tvoja cesta poznania. Kreatívnu angličtinu absolvovalo 32 žiakov druhého stupňa, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. Deti vyslovili veľkú spokojnosť. Boli to dni plné hier, divadla, kvízov, kreslenia, rozhovorov a to všetko v anglickom jazyku. Dúfam, že všetko čo urobili deti pre angličtinu navyše im pomôže byť  v budúcnosti v angličtine lepšími a lepšími.

                                                                                      Ing.Štefánia Knotková, učiteľka ANJ

27.mája 2013 sa žiaci prvých a druhých ročníkov v sprievode svojich triednych učiteliek, zúčastnili školského výletu. Tento raz navštívili skanzen v Strážnici, kde mali možnosť spoznať život ľudí v minulosti. Deti zaujali tradičné ľudové remeslá ako rezbárstvo, hrnčiarstvo, výroba tehál... Oboznámili sa aj so stavbou domov v minulosti ( z čoho sa stavalo, akú mali strechu...). Deti mali možnosť si niektoré činnosti aj vlastnoručne vyskúšať. Po chutnom obede sme navštívili ZOO v Hodoníne. Tu si deti vypočuli pekný a zaujímavý výklad o živote živočíchov, odkiaľ pochádzajú...Veľkým zážitkom pre deti bola možnosť kŕmenia niektorých zvieratiek.

  Exkurzia Devínska Kobyla

Žiaci 8.A triedy sa 22.5.2013 zúčastnili exkurzie v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla. Stretli sme sa ráno na železničnej stanici v Moravskom Sv. Jáne. V plnom počte nasadajúc do vlaku sme všetci dúfali, že sa počasie umúdri. Na začiatku našej celodennej túry nás zastihla aj prehánka, po ktorej sa vyčasilo a počasie sa postavilo na našu stranu. Pešo sme prešli Devínsku Novú Ves a na námestíčku nás čakal sprievodca. Po modrej turistickej značke sme začali trojhodinovú, 4,8 km dlhú exkurziu Devínskou Kobylou. Prvá zastávka bola pod Sandbergom, kde žiaci dostali pracovné listy, ceruzky a poniektorí aj ďalekohľady. Táto lokalita svedčí o existencii treťohorného mora na našom území. Našlo sa tu vyše 350 rôznych druhov fosílnych  nálezov, ako  napr. žraločie zuby, zvyšky rias či takmer celý pancier korytnačky rodu Trionyx. Ďalekohľadmi sme pozorovali hniezdne nory včelárikov zlatých v pieskovej stene. Mali sme šťastie, prileteli aj včeláriky. Ďalšou zastávkou  bol Weitov lom, ktorý slúžil v minulosti na prepravu piesku. Pokračovali sme striedavo cez lúčne (nádherný výhľad), lesostepné a lesné porasty ponad záhrady a chatovú oblasť až do Devína. Počas exkurzie sme obdivovali rôzne druhy fauny (lajniak, pavúk, včeláriky) a flóry ( napr. vzácny druh orchidey). Sprievodca si overil poznatky detí pri poznávaní druhov stromov a krov. Žiaci mali za úlohu nájsť skameneliny. Podarilo sa nám nájsť vápenec, ktorý sa rozlúpol a odkryl niekoľko miliónov rokov staré kamenné jadro lastúrnika. Naša cesta Devínskou Kobylou sa skončila  pod hradom Devín. Žiaci si pútavou a zábavnou formou zopakovali nadobudnuté vedomosti z botaniky, zoológie, paleontológie ale aj geografie. Tu sme sa rozlúčili so sprievodcom a po krátkej prestávke sme sa vybrali dobývať pozostatky hradu Devín. Cyklistickým chodníkom sme sa vrátili na železničnú stanicu Devínska Nová Ves a plní nových zážitkov a vedomostí sme zamierili smer domov.

                                                                                   Ing. Emrichová Monika

   Exkurzia do Viedne.

V piatok 17. mája sa 40 žiakov 6. – 9. ročníka našej školy zúčastnilo exkurzie do Viedne. Našou prvou zastávkou bolo letné sídlo Habsburgovcov Schőnbrunn. Prezreli sme si krásne záhrady, užili sme si bludište s jeho labyrintmi, rôzne atrakcie – krivé zrkadlá, žartovné nástrahy, kde sa všetci riadne vyšantili. Potom sme si prezreli sídlo rakúskeho prezidenta Hofburg, Stephansdom a celé centrum hlavného mesta. Obdivovali sme zaujímavé exponáty Prírodovedného múzea – od mikroorganizmov až po dinosaury. Poslednou zastávkou bol netradičný Hundertwasserhaus so svojou zaujímavou architektúrou. Domov sme sa vrátili príjemne unavení, plní zážitkov a mnohí aj s odhodlaním a motiváciou k ešte zodpovednejšiemu štúdiu cudzích jazykov.

                                                            Mgr. J.Škrabáková, Mgr.V. Michová, Ing. M.Emrichová.

Dňa 16.05.2013 sa uskutočnil pre žiakov 7. ročníka preventívny program s pracovníkmi CPPPaP v Senici "Zbytočne neryskuj!" Cieľom programu bolo informovať deti o možných rizikách, ktorým môžu byť aktuálne alebo v blízkej budúcnosti vystavené. Osobitnú pozornosť venovali prednášajúci problematike látkových závislostí. Popri diskusii boli využité metódy sociálno-psychologického tréningu, hry či aktívneho sociálneho učenia.

   Dňa 6.5.2013 sa žiaci 6.A a 6.B zúčastnili exkurzie do čističky odpadových vôd v Moravskom Svätom Jáne. Žiaci si v praxi overili teoreticky nadobudnuté vedomosti o osude odpadovej vody. Tiež sa dozvedeli bližšie o režime fungujúcom na čističke. Touto cestou ďakujeme pracovníkom Obecného úradu MSJ – p. Linderovi a Hajdinovi , že žiakom ochotne poskytli potrebné informácie.

                                                               Ing. Knotková, Ing. Motlíková – učiteľky chémie

Dňa 7.5.2013 navštívili žiaci matematického krúžku v sprievode pani učiteľky Brečkovej   ATLANTIS CENTRES v Bratislave na Kolibe. Pod jednou strechou našli vzdelávanie i relax interaktívnym spôsobom. Na vlastnej koži sa na ploche 2 300 m2 presvedčili, ako fungujú niektoré fyzikálne javy a zákony.

V nedeľu 5. mája 2013 sa konala dejepisná exkurzia 6. ročníka do Bratislavy - Rusoviec. Oboznámili sme sa s fungovaním bývalého rímskeho pohraničného vojenského tábora Gerulata, prezreli sme si nájdené predmety a úspešne absolvovali vedomostnú súťaž. Víťazky získali kópiu rímskej mince z čias cisára Antonia Pia a všetci riešitelia perfektnú zmrzlinu.
Jarmila Černá

Preventívny program k voľbe povolania

Keďže už čoskoro ukončia základnú školu aj naši ôsmaci,  začínajú si klásť otázku: „Čím budem?“ Odpoveď na ňu im prišli pomôcť nájsť pracovníčky  Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – Šaštín- Stráže dňa 23.4.2013.  

22. apríl -  Deň Zeme

Dnes oslavuje Deň Zeme viac ako miliarda ľudí v 175 krajinách sveta. Deň Zeme sa tak stal najväčším sekulárnym sviatkom, ktorý slávia ľudia spoločne na celej planéte bez ohľadu na pôvod, vieru alebo národnosť. Tento deň sme si pripomenuli aj  na našej škole formou relácie do školského rozhlasu.  Na vyučovacích hodinách si  žiaci prvého stupňa pripomenuli dôležitosť starostlivosti o naše životné prostredie a potom sa spoločne vybrali na školský dvor. Vyzberali všetky odpadky v okolí školy.  Na záver si uctili našu Zem krásnymi kresbami  na chodníkoch.  Zem by bola na  nás veru hrdá.

 

Dňa mesiaci apríl sa uskutočnili preventívne programy pre žiakov 5. ročníka s pracovníkmi CPPPaP v Senici na tému: Všetko, čo je IN... Stretnutia boli zamerané na sebapoznanie, životné hodnoty a očakávania detí.

 

Dňa 10.04.2013 sa deti 1. a 2. ročníka zúčastnili, v spolupráci s MŠ Sekule, bábkového divadielka " Kocúr v čižmách".

 

Dňa 03.04.2013 absolvovali žiaci 6. a 9. ročníkov ekologické vzdelávacie programy uskutočnené  pracovníčkami  inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE z Bratislavy na témy:  Vodný svet pod lupou  a Ako sa vodí Zemi. Tieto aktivity sú súčasťou environmentálnej výchovy  ŠkVP.

 

Testovanie žiakov 9. ročníkov

Dňa 13. marca 2013 (streda) sa uskutočnilo celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl (okrem žiakov s mentálnym postihnutím) pod názvom Testovanie 9-2013. Žiaci boli testovaní z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra. V našej škole sa testovania zúčastnilo 34 deviatakov.

 

.  Dňa 1. marca 2013 sa zúčastnili žiaci našej školy výchovného koncertu zmeraného na 1150 výročie príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Veľká Morava (863/864 – 867)

Bratia prišli na Veľkú Moravu roku 863 alebo 864 (podľa tradície 5. júla 863). Na účely misie (podľa ojedinelých názorov už skôr v 50. rokoch v kláštore Polychron) vytvoril Konštantín (vstúpil v Ríme do gréckeho kláštora, prijal meno Cyril) nové písmo – hlaholiku, grafického systému špeciálne uspôsobeného pre slovanský jazyk. Ďalej spolu s Metodom pred odchodom na Veľkú Moravu aj po ňom zhotovili viacero prekladov a vlastných textov (pozri nižšie); tzv. staroslovienčina (= stará cirkevná slovančina), čiže kultivovaná macedónčina z okolia Solúna, bola zvolená za jazyk, ktorý sa bude počas misie a na preklady používať. Staroslovienčina počas veľkomoravskej misie získala veľa prvkov západoslovanských (od 10. stor. slovenských a moravských) nárečí používaných na Veľkej Morave. Napríklad vtedajšia verzia hlaholiky obsahuje aj jedno písmeno (hlásku dz), ktorá sa vtedy používala len na území dnešného Slovenska. Vďaka tejto činnosti sa bratia považujú za zakladateľov slovanskej literatúry. Okrem toho Konštantín možno priniesol so sebou na Veľkú Moravu symbol byzantského dvojkríža (ktorý je dnes v slovenskom znaku).

     Od začiatku svojho pobytu na Veľkej Morave museli čeliť kritike bavorských (čiže východofranských) kňazov, predstaviteľov západného (čiže nie byzantského) kresťanstva, ktorí sa obávali, že stratia v krajine vplyv. Roku 863 Konštantín založil tzv. Veľkomoravské učilište, v ktorom sa vychovávali budúci slovanskí kňazi a administratívni pracovníci, a ktoré sa stalo centrom slovanskej literatúry. Roku 885 mali asi 200 absolventov. Poloha učilišťa je neznáma, ale podľa archeologických nálezov existovala cirkevná škola na hrade Devín. Vedúcim učilišťa bol Konštantín.

 

Dňa 25.februára sa začal pre žiakov 3. ročníka cyklický preventívny program pod názvom: "Dobrodružné príbehy o detskej duši." Žiaci s pracovníkmi CPPPaP zo Senice diskutovali  a riešili  problémy, ktoré ich trápia v škole i doma.. Stretnú sa opäť po jarných prázdninách.

20. 2. 2013 sme sa s deťmi 2.A, 2.B a 3.B vybrali do lesa so zásobami krmiva pre hladné zvieratká. Deti priniesli veľké množstvo potravy a spolu s poľovníkom pánom Bartolitsom, sme sa vybrali ku kŕmidlu na Šibeniciach. Deti mali veľkú radosť, že aj tento rok pomohli zvieratkám. 

Už od pondelka bola v našej škole srdiečková nálada. Konečne prišiel 14. február - Valentín. Vo vestibule školy bola veľká schránka, kam mohli žiaci vložiť valentínky.  Po veľkej prestávke  každá valentínka  putovala k svojmu majiteľovi. Srdiečko darované z lásky každého potešilo.smiley

 

Obdobie fašiangov, to nie.  je len čas plesovej sezóny, ale ešte stále aj tradícií, ktoré sa v našej obci zachovávajú dodnes. Tak ako každý rok i tento prišli do našej školy masky, aby nám pripomenuli končiace sa fašiangové obdobie a začiatok pôstu.

Pôvod slova fašiangy

Podľa prameňov z obdobia Veľkej Moravy sa na našom území už v 9. storočí používal termín mjasopust, ako označenie konca jedenia mäsa pred pôstom. V Česku sa mierne pozmenené označenie masopust používa dodnes. My sme však prebrali slovo fašiangy, odvodené z nemeckého fašang, ktoré sa vyvinulo zo slova vast-schant, čo znamená výčap alebo posledný nápoj (podávaný pred pôstom).

Kedy sa konajú fašiangy

Fašiangy začínajú deň po Troch kráľoch (7.1.) a trvajú až do polnoci pred Popolcovou, alebo tzv. “škaredou“ stredou, ktorá je prvým dňom pôstneho obdobia, končiaceho Veľkým piatkom. Pôst zaviedla kresťanská cirkev koncom 4. storočia, ako prechodné obdobie medzi zimou a jarou.

 

Dňa 7. februára 2013 sa zúčastnili žiaci našej školy  pod vedením pani učiteľky Škrabákovej okresného kola geografickej olympiády. Piaty ročník reprezentovala Sára Chválová, šiesty Patrícia Martinkovičová, ôsmy Marek Blažek a deviaty ročník Martin Toufar.

 

Dňa 7.februára 2013 navštívili našu školu pracovníci CPPPaP zo Senice. Pracovali so žiakmi 4. ročníka. Hlavnou témou stretnutia bola mediálna výchova.

 

Dňa 7. februára 2013 sa zúčastnili žiaci 6. ročníka pod vedením pani učiteľky Knotkovej lyžiarskeho výletu do Nemčičiek. Deti získavali základné lyžiarske zručnosti pod vedením skúsených inštruktorov. Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí sa do tejto akcie spolu s deťmi zapojili.

 

29. januára 2013 sa v našej škole uskutočnil zápis detí do 1.ročníka. Vo vestibule budúcich prváčikov privítali rozprávkové postavičky, ktoré ich odviedli k pani učiteľkám. Deti smelo komunikovali s pani učiteľkami a plnili rôzne úlohy.  Za odmenu si potom vybrali darčeky, ktoré pre ne pripravili žiaci našej školy. Zapísaných bolo spolu 36 detí zo Sekúľ a Moravského Svätého Jána (19 chlapcov a 17 dievčat).

 

V stredu 16.1 sa žiaci prvého stupňa rozbehli na školský dvor. Konečne sa dočkali čerstvo napadaného snehu. Všetci sa s chuťou pustili do stavania snehuliakov, ale aj iných snehových stavieb. O chvíľu sa na školskom dvore objavili rôzne príšerky, zvieratká a hlavne snehuliaci. Do školy sa deti vracali s úsmevom a s červenými líčkami.

 

Veľká doktorská rozprávka - scénaDňa 15.januára 2013 mali žiaci prvého a druhého ročníka možnosť navštíviť historickú budovu SND v Bratislave. V sprievode svojich vyučujúcich sa zúčastnili divadelného predstavenia : Veľká doktorská rozprávka – detská opera, ktorú napísal hudobný skladateľ Milan Dubovský. Okrem zaujímavého deja a prekrásnych divadelných scén deti obdivovali aj „orchestrisko“ a zblízka si pozreli aj niektoré hudobné nástroje. Na záver predstavenia si spolu s hercami zaspievali a podaktorí aj zatancovali. 

 

Posledný deň v škole pred Vianocami si žiaci našej školy  spríjemnili vianočnou burzou. Každá trieda sa na ňu pripravovala už niekoľko týždňov. Deti predávali rôzne vianočné pečivo, vianočnú výzdobu, ale aj hračky a iné predmety. Celou školou sa šírila vôňa vianočného punču, ktorý varili naši deviataci. Predvianočný čas  sme si užili tak ako sa v škole patrí...  na jedničku... 

 

Dňa 18. 12.2012 absolvovali žiaci našej školy veľmi zaujímavú besedu s nevidiacim športovcom a pedagógom Jurajom Prágerom. Z veľmi pútavého rozhovoru sa dozvedeli, ako naplno dokáže žiť človek so zdravotným hendikepom. Juraj predstavil žiakom svojho vodiaceho psíka a niektoré kompenzačné pomôcky, ktoré mu v živote pomáhajú. Svojím pozitívnym prístupom k životu oslovil hádam všetkých prítomných. Veríme, že bude príkladom pre nejedného žiaka.

                                                                                                                                                                                                                          (viď. fotogaléria)

Nevidiaci Juraj - prvý na Mont Blancu!

Ak už muž prizná obavy, strach i plač, musí ísť o niečo vážne. Juraj Práger s týmito pocitmi bojoval počas expedície na najvyššiu hory Európy, na ktorú vystúpil ako prvý nevidiaci Slovák.

Keď syn prišiel v devätnástich rokoch definitívne o zrak, našla som ho ležať na posteli a  povedal mi, že už nemá prečo žiť. Vtedy som naňho nakričala, že on predsa môže dokázať v živote všetko, na čo si len pomyslí. A vidíte, ako to dopadlo? Skáče s padákom, bicykluje sa, lyžuje a teraz vyliezol na Mont Blanc. Neviem, či sa mám smiať, alebo strachovať, že došlo na moje slová,“ hovorí s hrdosťou mama dvadsaťosemročného Juraja Prágera z Bratislavy, zatiaľ čo mu v kuchyni chystá vodu do fľašiek, pretože o pár desiatok minút už bude mať jej nevidiaci syn v pedáloch osemdesiat kilometrov. Juraj totiž v tandeme s kamarátom Konštantínom Kocianom trénuje šesťkrát do týždňa a s úsmevom sa dajú títo dvaja mladí chlapci do vysvetľovania, že je to preto, že sa chystajú na budúcu paralympiádu do Ria de Janeiro, ktorá bude o štyri roky. Akoby hovorili o tej najbežnejšej veci, vo svojom vysvetľovaní pokračujú, že tohtoročnú v Londýne už nestihli, pretože dali prednosť najvyššej hore Európy.
Ak by som nevedela, že sa Juraj len pred pár dňami vrátil z expedície a získal prvenstvo vo výstupe nevidiaceho Slováka na Mont Blanc, ak by som nevidela v pivnici zaparkované profesionálne bicykle, ak by mi známa nerozprávala o odvážnom nevidiacom mladom učiteľovi, ktorý lezie po skalách, a nakoniec, ak by mi jeho mama nepotvrdila všetky tieto slová, myslela by som si, že si zo mňa dvaja mladí chalani uťahujú.

Nevzdal sa ničoho
A kde sa začal písať príbeh tohto mladého muža? „Bolo to v čase, keď som ešte mal hokejku a nie bielu paličku,“ zažartuje si na svoj účet Juraj a spomína, že vždy mal rád šport, cyklistiku, futbal, hokej a najviac miloval nedeľné popoludnia, keď sa s Kosťom, teda Konštantínom, a s bicyklom naháňali po kopcoch bratislavskej Koliby. „V šiestich rokoch začal mať syn problémy so zrakom a diagnostikovali mu odumieranie zrakového nervu,“ hovorí pani Prágerová a zdôveruje sa, že spomienky na deň, keď im to lekári povedali, dodnes  mrazia. „Keď som postupne prestával vidieť v škole na tabuľu, bol som presvedčený, že jednotky dioptrie to vyriešia. Nepomohli ani trojky a zrak som úplne stratil. Najhoršie to bolo, keď som postupne zisťoval, čo už všetko sám nemôžem,“ hovorí Juraj a spomína na príhodu, keď sa vybral na bicykli do práce, v tom čase videl už len asi na jeden meter a pri páde, keď sa snažil obísť mláku, sa zranil. Bolo to len štyri dni pred prijímacími pohovormi na vysokú školu.
„Vtedy som mame povedal, že ma prijali bez skúšok, ale do nemocnice,“ vysvetľuje s obľúbeným čiernym humorom Juraj. Nakoniec s odkladom na vysokú školu išiel, vyštudoval teológiu a dnes vyučuje náboženskú výchovu na gymnáziu. A tá nešťastná príhoda s bicyklom? Ani náhodou by sa ho nevzdal kvôli tomu, že prišiel o zrak. To predsa nie je dôvod! Aj vďaka ľudom, ktorých má okolo seba, k bicyklu pridal lezenie po skalách aj futbal, vysvetľuje, že priatelia mu zhotovili loptu naplnenú karbónovými loptičkami, aby pri pohybe vydávala zvuk, a tak vraj môže občas dať aj gól. „Mám schodené Vysoké Tatry, bol som na Rysoch, Prednom Solisku, na Kriváni a idem aj na Gerlach. Veď keď už mám za sebou najvyšší vrh Európy, tak k tomu musím pridať aj ten zo Slovenska,“ hovorí Juraj a jeho mama s kamarátom Kosťom sa zhodujú, že môže robiť všetko, a to vďaka skvelej priestorovej orientácii, dokonalej predstavivosti a mama prezradí, že občas aj vďaka tvrdohlavosti.      

Prišiel o zrak ale o chuť športovať nie. S Kosťom sa chystá na paralympiádu do Ria de Janeiro
Prišiel o zrak ale o chuť športovať nie. S Kosťom sa chystá na paralympiádu do Ria de Janeiro

Cesta, ktorá pochovala deväť ľudí
„Viete, ako mi povedal, že ide na expedíciu? V telefóne začal niečo hovoriť o štrnástom júli, o Mont Blancu. Myslíte, že som tušila, o čo ide?“ spomína s úsmevom pani Prágerová. Keď sa nakoniec dozvedela, že tam ide s kamarátom Kosťom, skúseným horolezcom a sprievodcom Zoltánom Pálom a kameramanom a horolezcom Rasťom Hatiarom, bola pokojnejšia. S nápadom prišiel Kosťo a smeje sa, že keď už vraj vyliezli na Kriváň, v daždi a vo vetre... Prezrádza, že chcel kamarátovi splniť jeho túžbu, ale zároveň obaja svojím výstupom chceli najmä motivovať zdravých aj hendikepovaných, aby sa nebáli ísť za svojimi snami. Strachu v súvislosti s touto expedíciou bolo viac než dosť a možno aj zdravý by sa zľakol svojich snov po tom, čo by prežil to, čo títo štyria odvážni muži. Len pár dní pred expedíciou sa dozvedeli, že na 
trase Tree Monts s vysokou obťažnosťou, ktorou sa nakoniec vydal aj slovenský tím, zahynuli pod lavínou deviati turisti, že na druhej trase smerom na vrchol zase dvaja horolezci zamrzli. Priznali, že im nebolo všetko jedno. „Ak by Juraj videl, možno by sa na to vôbec nedal. Vedel len, že to bude náročný výstup, ale netušil, že bude musieť siahnuť na úplné dno svojich síl. Ale dokázal to,“ hovorí o svojom kamarátovi Kosťo. Keď horolezci a turisti pod Mont Blancom zistili, že na výstup sa chystá nevidiaci mladý muž, potľapkávali ho odhodlane po pleci a vyjadrovali mu obdiv. To Juraja nesmierne povzbudilo. 


Pošmyknutie a takmer koniec
V kempe pod kopcom museli pre nepriaznivé počasie výstup odkladať, ale nakoniec po štyroch dňoch čakania ráno o druhej vyrážali na horu s nadmorskou výškou 4 810 metrov nad morom. „V jednej ruke som mal čakan a v druhej som držal dva metre dlhé lano, ktorým som bol pripútaný o horolezca Zolyho. Netušil som, že už po štyroch hodinách od začatia výstupu mi zachráni život,“ spomína Juraj na najnebezpečnejšiu časť expedície. Keď vystupovali po ľadovom povrchu, v silnom vetre s teplotou hlboko pod nulou, Juraj sa pošmykol a dva metre letel voľným pádom. „Nevedel som sa z toho spamätať. Chcel som to vzdať, hovoril som si, že to je moja hranica a viac už nedokážem. Bol som s nervami v koncoch, pretože oveľa intenzívnejšie ako  vidiaci človek som sa musel maximálne koncentrovať na každý svoj krok. A to ma poriadne vyčerpávalo,“ zdôveruje sa Juraj a pokračuje, že fyzicky by to možno aj zvládol, ale psychika si vybrala svoju daň.
Mal však okolo seba skvelý a odhodlaný tím, ktorý ho opäť postavil na nohy. Juraj prešiel aj najnáročnejší úsek trasy, dvesto metrov dlhý a len pol metra široký hrebeň so sklonom približne štyridsaťpäť stupňov, a to dvakrát, počas výstupu i zostupu. „Veľmi som sa toho úseku obával. Keď sme vystupovali ráno, bol na ňom ľad a fúkal silný vietor. S paličkou som zisťoval šírku a keď mi odrazu zamávala vzduchom, uvedomil  som si tú nebezpečnú hĺbku,“ hovorí Juraj a zdôveruje sa, že vtedy sa bál dokonca aj dýchať. Cesta na vrchol im trvala sedem hodín a štyridsať minút a zostup ďalších šesť hodín. „Keď som bol hore, ďakoval som chlapcom, že ma tam dostali, ale presvedčivo som tvrdil, že nikdy viac,“ hovorí Juraj a vzápätí už blažene básní o tom, že tam prežil i najkrajšie chvíle v živote a aj keď krásu z výhľadu nemohol vidieť, búrka pocitov sa odohrávala v jeho vnútri po tom, čo dokázal. „Keď som po štrnástich hodinách v základom tábore pätnásť minút plakal, bolo to najsilnejšie, čo som zažil. Až vtedy som si naplno uvedomil, čo mám za sebou,“ priznáva Juraj.   

Dvaja chlapci s obrovskou odvahou, ktorí najskôr nesmelo oslovili skúsených horolezcov, či by pomohli dvom bláznom, jednému nevidiacemu a druhému odhodlanému, naplniť si svoj sen, prekonali samých seba. Veria, že to malo zmysel. Aj preto, aby sa viac spoločnosť nepozerala na ľudí s akýmkoľvek hendikepom, ako na iných, hodných len ľútostivých pohľadov. Juraj s úsmevom odkazuje, že je rovnaký ako zdravý človek, len potrebuje v niektorých veciach trošku viac pomôcť. A vtedy dokáže vyliezť hoci aj na najvyššiu horu Európy... 

Autor: Anna Bočková
Foto: Dušan Kittler, Rasťo Hatiar Ceper Film Studio

Deň otvorených dverí na SOŠ v Holíči

Pri príležitosti „Dní otvorených dverí“   21 žiakov 9. ročníka a 2 žiaci 8. ročníka navštívili dňa 11. decembra 2012 Strednú odbornú školu, Hotelovú akadémiu a Dopravnú priemyslovku v Holíči na ulici Námestie sv. Martina. Oboznámili sa s učebnými a študijnými odbormi, pre ktoré škola má a stále buduje nové učebne a dielne s novými technológiami.

                                                                                                                                                                                                   Vých.poradkyňa: Mgr. Slavka Benkovičová

 

Možnosti štúdia v našom regióne

V dňoch 13. a 14. decembra 2012 deviatakom zástupcovia SOŠ elektrotechnickej Gbely  a Súkromnej SOŠ podnikania a služieb Senica prezentovali možnosti štúdia na ich škole a predstavili svoje učebné a študijné odbory.

                                                                                                                                                                                                      Vých.poradkyňa: Mgr. Slavka Benkovičová

„Ako sa správne učiť“

So žiakmi 8. a 9. ročníka bola uskutočnená v dňoch 5. a 6. decembra 2012 poradenská beseda na tému „Ako sa správne učiť“. Cieľom bolo posunúť učenie žiakov k lepšiemu, aby sa boli schopní naučiť oveľa viac, v kratšom čase a na oveľa lepšie známky, ako ich dostávali doteraz. Tak veľa zdaru pri ďalšom učení sa! J

                                                                                                                                                                                                      Vých.poradkyňa: Mgr. Slavka Benkovičová

Exkurzia THE HUMAN BODY

3.decembra 2012 sa žiaci ôsmych a deviatych ročníkov zúčastnili jedinečnej výstavy THE HUMAN BODY EXHIBITION v Bratislave. Výstava predstavuje kompletnú anatómiu ľudského tela, je rozdelená do deviatich galérií, pričom každá z nich je zameraná na určitú telesnú sústavu. Žiaci si mohli prezrieť vyše 200 exponátov, ktoré boli spracované inovatívnou technikou plastinácie ( uchovanie ľudských tkanív pomocou tekutej silikónovej gumy). Žiaci sa detailne zoznámili s ľudským telom a jeho funkčnými mechanizmami a lepšie  pochopili aj jeho zraniteľnosť a nevyhnutnosť sa o neho dobre a zodpovedne starať. Z výstavy sme odchádzali so zamyslením sa nad vlastným telom a jeho fungovaním.

                                                                                                                                     Ing.Emrichová Monika

Advent v našej škole

Slovo advent pochádza z latinského adventus - príchod. Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviecami – tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Toto krásne predvianočné obdobie sme si pripomenuli aj na našej škole.V pondelok sa žiaci prvého stupňa stretli na chodbe, kde ich už čakal pripravený veľký adventný veniec. Šiestaci s pani učiteľkou Černou  si pripravili krátke divadielko, v ktorom deťom priblížili adventné obdobie. Na záver počas pesničky sme  zapálili prvú sviečku. V očiach detí bolo vidieť ako sa už tešia na Vianoce.

                                                                                                                           Mgr.Štefková

Dňa 22. 11. 2012 sa uskutočnila v priestoroch školského klubu detí beseda o drogách. Besedy sa zúčastnili žiaci 3. ročníkov. Prednášajúcim bol pán riaditeľ Základnej školy Sekule. Témou bola drogová prevencia, vplyv užívania ľahkých a tvrdých drôg a iných omamných látok na organizmus človeka. Deti táto téma zaujala, pretože sa húževnato zapájali do diskusie a pridávali svoje postrehy a názory.

Ďakujeme pánovi riaditeľovi – žiaci 3. ročníkov. 

                                                                                                                   Mgr.Špačková

Aj v tomto školskom roku naša škola naplánovala pre žiakov 3. ročníkov plavecký výcvik, v termíne 5. – 9. 11 2012. Rozhodli sme sa pre plaváreň Malina v Malackách, kde je príjemné prostredie. Pod vedením skúsených plavčíkov si deti osvojili techniku plávania, rôzne hry s vodou a pod vodou. Niektoré deti odbúrali strach z vody. Získali veľa nových zážitkov, za ktoré boli odmenené sladkou odmenou a mokrým vysvedčením.

                                                                                                                  Mgr.Špačková

Burza informácií a prezentácia stredných škôl

        Žiakom pri správnej voľbe strednej školy pomáha Burza informácií a prezentácia stredných škôl, ktorej sme sa s našimi deviatakmi zúčastnili dňa 15.11.2012 v Dome kultúry v Senici. V tomto školskom roku ju zabezpečil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici. Stredné školy prezentovali svoje študijné a učebné odbory, možnosti realizácie študentov, možnosti ubytovania, viaceré výhody a doplnkové aktivity počas štúdia na ich škole. Zamestnávatelia predstavili svoje firmy, informovali o voľných pracovných pozíciách, o podmienkach prijatia do zamestnania. Poradenské a informačné služby poskytovali i organizátor Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici.

                                                                                                  Mgr. Trajlínková, Mgr. Benkovičová

Divadielko – Putovanie  po kontinentoch

Dňa 16.11. prišiel medzi  našich prvákov nezbedný klokan. Spolu s jeho kamarátkou  predstavili deťom zvieratká z rôznych krajín.  Do divadielka sa zapojili  aj deti . Prváci sa tam stretli aj so svojimi kamarátmi zo škôlky.  Deti sa nielen zabavili, ale sa aj dozvedeli veľa zaujímavých vecí. Všetkým sa divadielko veľmi páčilo .

Tanečný maratón -  Dňa 15.11.2012 sa po chodbách našej školy ozývala hudba. Všetci žiaci prvého stupňa si  vyskúšali zmerať svoje sily v tanci. Tancovať a hýbať sa v rytme hudby  počas určitého času nebolo až také jednoduché, ale deti mali z toho veľkú radosť.   Všade sa ozývala nielen hudba, ale aj smiech detí. Držali sme sa hesla :  Pohybom ku zdraviu !

                                                                                                                                                      Mgr.Štefková

  Dňa 8. novembra 2012 si preverili žiaci deviatych ročníkov vedomosti v oblasti matematiky a slovenského jazyka a literatúry v projekte Komparo.

KOMPARO je v našich podmienkach unikátny systém periodickej, nezávislej, externej evaluácie škôl v kľúčových momentoch vzdelávania: na vstupe, počas štúdia a na výstupe. Zúčastnené školy získavajú cennú spätnú väzbu v podobe podrobných a objektívnych štatistických dát

  • o tom, aká je úroveň vedomostí žiakov školy v rôznych predmetoch,
  • o tom, ako sa táto vyvíja v čase (umožňuje sledovať trendy a dopady rôznych opatrení),
  • o tom, aké sú výsledky žiakov školy v porovnaní s inými porovnateľnými školami.

Súčasťou projektu KOMPARO sú aj testy všeobecných študijných predpokladov.

                                                                                                                                                                                                                                      Koordinátorka projektu Mgr. Brečková

Dňa 30. októbra 2012 sa v poobedňajších hodinách v priestoroch nášho školského klubu uskutočnila prehliadka halloweenskych kostýmov. Žiačky ôsmych ročníkov si pre svojich spolužiakov pripravili rôzne súťaže a hry, na stoloch nechýbalo množstvo dobrôt z domácej kuchyne a samozrejme v sprievode hudby, tanca a vynikajúcej nálady sa neskôr začala Halloweenska disko show. Po niekoľkých hodinách smiechu, radosti a zábavy sme sa spokojní pobrali domov.

                        A už sa tešíme na vianočné pokračovanie … :-)

                                                                                                                                        Barbora Brídziková (8.A)

Deň pred jesennými prázdninami si žiaci prvého stupňa   spríjemnili  tekvicovým dopoludním . Triedy boli vyzdobené rôznymi jesennými motívmi. V triedach  rozvoniavalo jesenné lístie, gaštany a dyne.   Okrem tekvíc sa v triedach objavili aj  ježibaby,  strašidelné pavúky a krásne šarkany .  Žiaci mali zo svojej práce veľkú radosť a deň  ukončili s veselým  pokrikom.. 

Hurááá na prázdniny.  

                                                                                                                                                                                                                                  Triedne učiteľky I.stupňa

Aj tento školský rok sa na našej škole konal : Deň jablka .  Naši šiestaci si pripravili reláciu do školského rozhlasu, kde upozornili na dôležitosť konzumácie jabĺčok. Dňa 26.10 jabĺčková hliadka pri vchode do školy kontrolovala každého žiaka , či má v ruke jablko. Žiaci prvého stupňa počas celého dňa počítali jabĺčkové príklady, kreslili a zhotovovali rôzne jablká a pochutnávali si na jablkových dobrotách.  Preto budeme teraz všetci určite  zdraví..  

                                                                                                                        Mgr. Brečková Jana , Mgr. Štefková Bronislava

9. októbra 2012 sa uskutočnila tradičná imatrikulácia žiakov 1. ročníka. Tentoraz prvákov privítala Snehulienka a trpaslík. Okrem nej sa v školskom klube objavili aj iné rozprávkové postavičky. Prváci  v skupinkách plnili úlohy a zbierali obrázky do svojich kartičiek. V poslednej úlohe deti predviedli to, čo sa už v prvom ročníku naučili  – básničky a pesničky. Po splnení všetkých úloh nasledovala vlastná pasovačka. Pasovania sa tento rok ujala „striga“, ktorá svojou metlou každého prváka prijala do žiackeho cechu našej školy. Spolu so svojimi najbližšími tak deti prežili príjemné popoludnie.

                                                                                                                                                                                                                 Mgr. Špazierová, Mgr. Štefková

 

26.september - Európsky deň jazykov

V tento deň sme uskutočnili nasledovné aktivity:

1. reláciu do školského rozhlasu
2. kvízy o krajinách, ktorých jazyk sa deti učia
3. pripravili sme nástenky v jazykových učebniach
4. dôležitosť výučby  cudzích jazykov sme si pripomenuli na triednickych   hodinách
5. prišli sme oblečení vo farbách štátnych vlajok krajín , ktorých jazyk
                                     sa učíme.

                                                                                       Ing. Knotková

Slávnostné otvorenie nového školského roka sa konalo tentoraz netradične až 10. septembra. Žiaci vstupovali hneď do svojich kmeňových tried, kde ich po predĺžených prázdninách privítali triedne pani učiteľky. Dôvodom netradičného začiatku bolo odstraňovanie škôd po veternej búrke, ktorá strhla zo školy strechu.

Plní očakávania a veľmi netrpezliví boli predovšetkým naši prváčikovia, ktorí prišli do školy v sprievode svojich najbližších. Po slávnostnom príhovore pána riaditeľa ich vo vestibule školy privítala pani zástupkyňa. Potom si ich už rozdelili triedne pani učiteľky a odviedli do svojich tried, kde každého prváčika osobne privítali. V tomto školskom roku máme v dvoch triedach 39 prvákov. V novom školskom roku želáme všetkým veľa úspechov a síl pri čerpaní nových vedomostí. 

                                                                                                                                                                                                 Mgr. Špazierová 

Kontakt

  • SPOJENÁ ŠKOLA, SEKULE 119
    908 80 Sekule 119
  • Kancelária: 034/7770 232,
    0917 324 010
    Riaditeľka: 0911 423 456
    Zástupkyňa: 0911 756 456

Fotogaléria